Clotilde Armand: Am cerut demisia directoarei ADP Sector 1, voi face plângere pentru abuz în serviciu şi delapidare

62194967
Agerpres

Clotilde Armand anunţă că a cerut şi primit demisia directoarei ADP Sector 1 şi că va face plângere penală împotriva acesteia pentru abuz în serviciu şi delapidare, deoarece a folosit resursele instituţiei pentru a-şi construi o anexă la vila sa.

Potrivit site-ului instituţiei, directorul general al ADP Sector 1 este Dumitra Matei.

"Obiceiurile vechi dispar greu. Am cerut şi primit demisia directoarei Administraţiei Domeniului Public Sector 1. Am descoperit că în loc să se ocupe de întreţinerea spaţiilor verzi, folosea resursele instituţiei (materiale, utilaje şi muncitori) pentru a-şi construi o anexă la vila ei. Astăzi voi înainta către procurori plângerea penală pentru abuz în serviciu şi delapidare", a scris primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, pe Facebook.

Ea a subliniat că are toleranţă zero la corupţie în Primăria Sectorului 1.

"În această 'importantă operaţiune' este implicat şi fratele unui lider de sindicat, apropiat de fostul primar, angajat al ADP, care contestă deciziile de reorganizare a primăriei şi strânge semnături pentru un fel de pseudo-referendum de demitere a primarului", a adăugat Clotilde Armand.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
Citește și...
Alegerea primarilor în două tururi, respinsă de Senat. PSD, PNL și UDMR au votat împotriva propunerii AUR

Senatul a respins, marţi, în plen, propunerea legislativă a AUR de revenire la alegerea primarilor şi a preşedinţilor de Consilii judeţene în două tururi de scrutin.

Oana Gheorghiu: Doar trei firme decid conducerile companiilor de stat. România a fost sancționată cu 198 de milioane de euro

Vicepremierul interimar Oana Gheorgiu afirmă că selecţia conducerilor companiilor de stat din România este realizată de doar trei firme private, care au împreună zece angajaţi, ea precizând că este o problemă de sistem. 

Kelemen Hunor: Eu, dacă aş fi preşedintele României, aş da PSD posibilitatea de a forma un guvern. Au cele mai multe mandate

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marţi că el, dacă ar fi preşedintele României, ar da PSD posibilitatea de a forma un guvern, pentru că, din punct de vedere constituţional, are cele mai multe mandate. 

Recomandări
Trei generali sunt în atenția anchetatorilor în dosarul șefului Armatei. Cum ar fi fost influențate locurile la buget

Armata Română este zguduită de un scandal de corupție, chiar la vârf.

CSM susţine că proiectul noii legi a salarizării a fost iniţiat cu încălcarea „flagrantă” a Constituţiei

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marţi, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost iniţiat cu încălcarea flagrantă a dispoziţiilor constituţionale şi legale.

Filmul crimei din Piatra Neamț, unde un polițist a fost ucis de fiul său. Ce le-ar fi spus martorilor după ce a comis fapta

S-au derulat scene îngrozitoare în centrul orașului Piatra Neamț. Un bărbat de 50 de ani, polițist la Serviciul de Permise și Înmatriculări, a fost înjunghiat și ucis pe stradă chiar de fiul său.