Chiliman si-a dat demisia din Biroul Permanent Central al PNL. "Este un gest de onoare"

60565157

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a anuntat, marti, ca isi da demisia de onoare din Biroul Permanent Central al PNL, mentionand ca ramane membru simplu al partidului.

"Imi dau demisia de onoare din Biroul Politic Central al PNL. Consider ca facand parte din actuala echipa de conducere a PNL, aleasa pe lista propusa de presedintele Crin Antonescu, nu mai sunt in masura sa fac ceea ce mi-am propus pentru cetatenii care m-au investit cu increderea lor. Este un gest de onoare si fata de cei pentru care m-am implicat in politica, dar si fata de presedintele partidului", a spus Chiliman.

El a spus ca s-a consultat cu sotia sa, cu Ionel Bratianu si cu actualii lideri de onoare ai formatiunii.

"Am fost ales pe lista propusa de dumnealui la Congresul din 2010, atat timp cat si-a pierdut increderea in mine, am obligatia sa demisionez", a spus Chiliman.

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, s-a intalnit, vineri, cu presedintele de onoare al PNL, Mircea Ionescu Quintus, care l-a sfatuit si l-a rugat sa nu plece din partid, edilul declarand, la finalul intalnirii, ca va lua o decizie pe care o va anunta dupa Pasti. Andrei Chiliman a fost inlocuit, lunea trecuta, cu Eugen Nicolaescu la sefia PNL Bucuresti, iar Mariana Campeanu a devenit vicepresedinte al filialei. Chiliman a declarat ulterior ca, pentru prima oara, dupa aproape 23 de ani de cand este membru PNL, ia in considerare "in mod foarte serios" demisia din partid.

"Pentru domnul presedinte Antonescu am doua mesaje. In politica, in viata in general, castiga cei care joaca sah, nu poker. Indiferent daca voi decide sa raman in PNL sau nu, voi actiona in conformitate cu principiile mele, care exclud manevrele politicianiste si cutitul infipt pe la spate ", a spus Chiliman, intr-o conferinta de presa.

Chiliman a afirmat pe blog ca asteapta de la presedintele PNL o explicatie despre demiterea sa de la PNL Bucuresti, desi considera ca vorbele sunt doar perdele de fum, mentionand ca nu i s-a substituit lui Crin Antonescu in negocierile pentru candidaturile din Capitala.

"Inca astept de la presedintele Partidului National Liberal, dl. George Crin Laurentiu Antonescu, o explicatie referitoare la demiterea mea de la organizatia de Bucuresti. Cred ca este dator sa spuna ceea ce am facut rau, sau ceea ce nu am facut bine, adica temeiurile care stau la baza oricarei demiteri. Pana acum, nici eu, si nici milioane de alti telespectatori, nu am aflat decat ceea ce asteapta dl. George Crin Laurentiu Antonescu de la colegii pe care i-a desemnat ca interimari", scria Chiliman, intr-o postare intitulata "Raspuns la o minciuna aruncata «pe surse»".

 

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Premierul interimar Ilie Bolojan: Mulțumesc militarilor americani care contribuie la siguranța României

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj, sâmbătă, 4 iulie, de Ziua Independenței Statelor Unite ale Americii, o zi în care, spune el, ”celebrăm națiunea care a influențat semnificativ evoluția lumii moderne”.

Kelemen Hunor, despre criza politică: ”Dacă nu găsim o soluţie, furia oamenilor se va îndrepta împotriva noastră”

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că este momentul ca partidele din fosta coaliţie să găsească o soluţie la criza politică actuală, pentru că, în caz contrar, România va avea de pierdut.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.