Mihai-Razvan Ungureanu l-a demis PRIN TELEFON pe Sorin Blejnar. Serban Pop e noul sef ANAF

×
Publicitate

Seful Fiscului a fost schimbat din functie de catre premierul Mihai Ravan Ungureanu. Au expirat cele 60 de zile pe care premierul i le-a acordat lui Sorin Blejnar pentru a aduce la bugetul de stat doua miliarde de euro din combaterea evaziunii fiscale.

Dar seful fiscului a reusit sa stranga doar jumatate din suma, asa ca a fost inlocuit cu Serban Pop, un fost vicepresedinte al ANAF de pe vremea guvernului Tariceanu si fost sef de cabinet al lui Mihai Tanasescu.

Sorin Blejnar se astepta sa fie schimbat, asa ca s-a asigurat din timp ca va ramane sef la nou infiintata divizie de control a marilor averi, in fruntea careia a fost numit de catre fostul sef de la Finante, Gheorghe Ialomitianu.

"Am fost sunat si nu mi s-a dat niciun motiv, nu avea ce sa motiveze premierul atata timp cat acum 60 de zile, eu am transmis la cabinetul domniei sale demisia mea din functie", a declarat Sorin Beljnar pentru Stirile Pro Tv.

Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a comunicat, marti, lui Sorin Blejnar prin telefon ca va fi revocat de la conducerea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), acesta nefiind chemat la sediul Guvernului pentru o discutie cu premierul.

"A fost o analiza la nivelul aparatului de lucru al primului-ministru, in intervalul celor 60 de zile. In urma analizei, s-a constatat ca nu a fost o colectare eficienta", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu.

"Tot astazi, Primul-ministru a semnat decizia de numire a domnului Serban Pop in functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala.

Deciziile intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei" se arata intr-un comunicat de presa.

 


 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Ce a postat Cristiano Ronaldo, în ziua finalei Spania - Argentina
Citește și...
Ciprian Ciucu afirmă că primarul Chişinăului a știut înaintea PNL de nominalizarea lui Veștea. Ceban: ”Nu am nici o idee”

Ciprian Ciucu afirmă că primarul Chişinăului, Ion Ceban, a ştiut cu câteva ore înaintea conducerii PNL despre nominalizarea lui Adrian Veştea pentru funcţia de prim-ministru.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Nicușor Dan, despre anticipate: ”Un subiect total neserios”. ”Pentru 5% în plus sau în minus, e imatur”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat despre alegerile anticipate, că în opinia sa reprezintă un subiect neserios şi un semn de imaturitate politică, arătând că vorbeşte în general despre clasa politică. 

Recomandări
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.