Basescu: Rezultatele parlamentarelor, validate probabil pe 6 decembrie

×
Publicitate

Dupa ce joi a facut un apel catre toti romanii ca sa se prezinte duminica la vot, presedintele s-a adresat vineri tuturor institutiilor implicate in aceste alegeri parlamentare.

Traian Basescu le-a cerut partidelor politice si structurilor electorale maxima exigenta in respectarea legilor. A avut un mesaj si pentru candidati: componenta noului guvern nu se discuta pana nu sunt validate rezultatele.

Cat despre rezultatele alegerilor, spune presedintele, Biroul Electoral Central le va valida cel mai probabil pe 6 decembrie. Numai dupa aceasta data pot fi incepute si consultarile dintre partidele politice si seful statului, privind desemnarea candidatului la sefia Guvernului.

Imediat dupa validarea noului Parlament, vor incepe consultarile cu partidele pentru noul guvern. Seful statului va emite si decretul de convocare a Parlamentului care se va intruni la mijlocul lunii, iar o comisie de validare va da unda verde parlamentarilor.

Dupa numirea noului premier, acesta va veni in termen de 10 zile cu un nou cabinet si va merge in Parlament pentru a obtine votul de incredere.

Daca Parlamentul respinge doua cabinete atunci presedintele poate dizolva Legislativul.

Parlamentarii au cinci zile ca sa isi valideze mandatele si sa-si stabileasca presedintii.

Cel mai probabil, noul Parlament va fi functional dupa data de 18 decembrie.

Presedintele spera ca viitorul guvern sa fie instalat inainte de sarbatorile de iarna.

Noul prim-ministru isi va prezenta cabinetul si programul in maximum 10 zile de la desemnare.


Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Unde dai si unde crapa? Partidele au cheltuit 3 milioane de euro in media

Ramane de vazut daca efortul financiar al partidelor a convins electoratul. IPP a dat publicitatii sumele cheltuite de partide cu publicitatea in mass-media dupa trei saptamani de campanie.

Ceva nou? Tariceanu s-a razgandit "oficial" in privinta taxei auto

Pe loc repaus de la Palatul Victoria. Suspendarea taxei auto pentru masinile noi se amana, anunta prim-ministrul Romaniei.

Pregatirile pentru vot au intrat pe ultima suta de metri!

Primariile sunt cele care trebuie sa se asigure ca urnele si cabinele de vot vor fi instalate pana duminica dimineata, asa ca s-au pus deja pe treaba.

Recomandări
Canicula se intensifică în România. Cod portocaliu și galben în aproape toată țara. Temperaturile ating 39 de grade

Un val de căldură se extinde și se intensifică în cea mai mare parte a țării, începând de joi, 20 august. Temperaturile maxime vor ajunge la 39 de grade, iar în mai multe regiuni va fi caniculă și disconfort termic accentuat. 

Dunărea se menține la cote extrem de scăzute și în următoarele zile. Specialiștii anunță când ar putea crește debitul

Debitul Dunării la intrarea în țară se menține la 1.300 m³/s în următoarele zile, urmând să crească ușor, până la 1.350 m³/s pe 25 august, mult sub media lunii august, arată prognoza publicată de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor.

Cum poți obține până la 15.000 de lei de la AFM pentru bateriile de stocare. Documentele de care au nevoie prosumatorii

AFM pregătește un nou program de finanțare pentru prosumatorii care vor să își instaleze baterii pentru stocarea energiei produse de panourile fotovoltaice.