Basescu, Guvernului: Cat timp exista respect pentru Presedintie, am respect total pentru toti

60587878

Presedintele Traian Basescu a declarat, luni seara, dupa ce Puiu Hasotti a depus juramantul pentru functia de ministru al Culturii, ca atat timp cat exista respect pentru institutia Presedintelui, din partea sa va exista "total respect pentru toti".

"Va asigur si pe dumneavoastra, ca pe de altfel toti membrii Cabinetului, ca atata timp cat exista respect pentru institutia prezidentiala, din partea mea va exista total respect pentru toti la un loc, pentru fiecare dintre dumneavoastra", a spus Traian Basescu.

Presedintele a spus ca inclusiv acest guvern trece printr-o perioada dificila pentru ca nici Romania si nici Europa nu sunt pe roze.

"Pentru ca si acest Guvern trece printr-o situatie dificila, Romania nu-i pe roze, cum nu-i nimeni din Uniunea Europeana si o atmosfera in care sa putem face decat sa facem dezbateri sterile care nu aduc nici mai multe locuri de munca, nici mai multe investitii, nici mai multi bani europeni cheltuiti, nu face bine poporului roman, iar noua cu atat mai putin", a mai declarat Basescu.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Tematici privind reconstructia Afganistanului si combaterea evaziunii fiscale, pe agenda CSAT

Implicarea Romaniei in reconstructia Afganistanului a fost una dintre principalele teme discutate in sedinta ''Consiliului Suprem de Aparare a Tarii''.

Hasotti a depus juramantul de investitura in functia de ministru al Culturii. Ce i-a spus Basescu

Dupa ce actorul Mircea Diaconu a fost declarat incompatibil in functia de ministru al Culturii, a fost inscaunat in locul lui Puiu Hasotti.

Dan Voiculescu si-a dat demisia din Senat. Care ar putea fi efectele acestei decizii

Presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu, si-a anuntat, luni, demisia din Senat, sustinand ca face acest lucru din cauza respingerii unui proiect privind dublarea sanctiunilor pentru evaziune fiscala.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.