Adriean Videanu: Ponta e mitoman national. Guvernul sa demisioneze

60536121

Adriean Videanu a declarat, luni, ca PDL cere demisia Guvernului, spunand ca premierul Victor Ponta este "mitoman national" si respingand acuzatiile privind existenta unei intelegeri intre el si Dan Diaconescu privind Oltchim. 

"Legat de Dan Diaconescu, singura data cand am vorbit cu Dan Diaconescu la telefon a fost cand m-a acuzat public ca as fi putut sa-l influentez pe domnul presedinte Traian Basescu sa-l bage la puscarie. A fost singura data in viata mea cand am vorbit cu domnul Dan Diaconescu", a precizat Videanu, presedinte interimar al Organizatiei PDL Bucuresti.

Intrebat de jurnalisti, Videanu a precizat ca a vorbit cu Constantin Roibu in urma cu cateva zile, cand a avut o intalnire de 5-7 minute cu acesta. "Cu domnul Roibu am vorbit acum cateva zile, cand am avut o intalnire de 5-7 minute legat de memorandumul pe care eu l-am initial in guvern si nu mai stiam exact care erau detaliile sumei aprobate prin acel memorandum de a sprijini Oltchim", a precizat Adriean Videanu.

El a aratat ca la initiativa lui a avut aceasta discutie cu Roibu. "N-am avut niciodata niciun fel de relatie nici cu Oltchim, nici cu domnul Roibu", a mai spus Videanu intr-o conferinta de presa.
Premierul Victor Ponta a declarat, luni, la inceputul sedintei BPN al PSD, la care presa a avut acces, ca Adriean Videanu, despre care a spus ca este "hotul hotilor", incearca, in intelegere politica cu Dan Diaconescu, sa acopere fraudele facute de PDL la Oltchim.

"Dupa cum vedeti, trebuie sa reparam noi toate hotiile si toate relele facute de catre PDL: cea mai mare hotie, ani de zile de capusare a Oltchimului de catre firmele PDL, sute de milioane de Euro din bani publici bagati de hotul hotilor, domnul Videanu. Ati vazut ca cu o zi inainte de licitatie domnul Videanu si cu domnul Roibu aranjau cum sa faca lucurile la Oltchim si, bineinteles, in intelegere politica cu Dan Diaconescu, pentru a incerca sa acopere urmele fraudelor uriase facute de PDL la Oltchim", a spus Ponta la inceputul reuniunii PSD.

Ponta a cerut ca Dan Diaconescu, daca are banii sau daca ii va da Adriean Videanu banii pentru privatizarea Oltchim, sa-i aduca imediat. "Decizia guvernamentrala o stiti foarte bine: daca Dan Diaconescu chiar are banii, daca ii da Videanu banii, sa-i aduca imediat, dupa care o sa avem grija ce se intampla mai departe cu locurile de munca, cu restul datoriilor", a spus Ponta.

El a precizat ca, daca Dan Diaconescu nu va aduce banii, atunci Guvernul va gasi o solutiue pentru a salva Oltchim. "Daca nu, sigur, noi, Guvernul, asa cum am facut de altfel si pana acum, am platit salariile din luna iulie, o sa le platim si pe cele din luna august, si o sa gasim o solutie prin care sa salvam combinatul si sa salvam locurile de munca", a spus Ponta.

Premierul a adaugat ca "hotii ca Videanu si impostorii pe care ii baga in fata" trebuie sa raspunda in fata legii. "Hotii ca Videanu si impostorii pe care ei ii baga in fata trebuie sa raspunda in primul rand in fata legii si, sigur, vor raspunde si in fata oamenilor pe 9 decembrie", a spus Ponta.

 

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Sorin Grindeanu a explicat când va putea PSD să colaboreze oficial cu AUR: „Asta am spus săptămâna trecută”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a explicat, luni, într-o conferință de presă, când vor fi dispuși social-democrații să colaboreze oficial, parlamentar, cu reprezentanții partidului AUR, condus de George Simion.

Oficial: 2026 va fi anul SUA în România. Legea inițiată de partidul „suveranist” AUR a fost promulgată de Nicușor Dan

Preşedintele Nicuşor Dan a promulgat legea privind instituirea anului 2026 ca Anul Statelor Unite ale Americii în România, iniţiată de mai mulţi parlamentari de la AUR.

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.