Vezi prognoza meteo pe continent si in tara

Precipitatiile vor fi consistente in Europa. In sudul continentului o sa mai ploua, in vest si in zona central-estica vor fi precipitatii mixte, iar in rest va ninge temporar. In Romania, astazi, vremea se mentine calda.

Astazi, cantitatile de precipitatii vor fi ceva mai insemnate.

Masa de aer cald, de origine mediteraneana, va avea o scurta retragere, apoi va reveni, influentand nu doar sudul ci si centrul Europei.

In nordul, dar mai ales in nord-estul continentului se va mentine aerul rece polar.

In Romania, va fi soare in majoritatea zonelor, dar catre seara si la noapte, prin vestul, centrul si nordul tarii, va ploua consistent.

In sud si est, se pare ca nu scapam de ceata in prima parte a zilei. Vantul se va inteti in vestul tarii, pe litoral si la munte, iar temperaturile vor urca cel putin la fel de mult ca ieri. Vor fi cuprinse intre 5 si 15 grade.

In Dobrogea se incalzeste spectaculos. Vremea va fi frumoasa si maximele pot ajunge la 17 grade in zona litoralului.

Vremea va fi placuta si in Moldova sudica, desi ceatza ar putea dura citeva ore.

In nordul Moldovei si prin Bucovina se anunta innorari consistente. In rest, negura si doi-trei stropi.

In nordul Transilvaniei si prin Maramures, vremea ramane calda si o sa ploua mai spre seara.

Temperaturile se mentin ridicate si in vestul tarii, dar atmosfera va fi relativ inchisa si o sa ploua incepind de la noapte.

In tinuturile centrale: vreme foarte calda, soare si innorari catre seara.

In sud-vest: cald si timp frumos pana la caderea noptii.

In sudul tarii, asteptam o zi insorita, chiar daca dimineata se lasa negura. Zonele deluroase vor prinde timp frumos.

In Bucuresti: dimineata ceata, iar la amiaza soare cu nori si in jur de 12 grade. Presiunea atmosferica va incepe sa creasca.

La munte, prindem vreme frumoasa in masivele sudice. In rest, cel putin catre seara, revin precipitatiile: intai sub forma de ploaie, apoi lapovita si ninsoare. Este vorba de cantitati de apa ce pot depasi 10...15 l/mp. Valorile termice continua sa creasca usor.

La Predeal vor fi 12 grade iar stratul de zapada va mai pierde din grosime.

La Paltinis vor fi in jur de 10 grade, in conditiile in care, in zona Sibiului s-ar putea inregistra chiar si 16 grade.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vezi prognoza meteo pentru urmatoarele zile!

Astazi, vremea va fi neobisnuit de calda: temperaturile depasesc 10 grade aproape peste tot.

In sfarsit se incalzeste! Vezi aici cum va fi vremea in tara

Astazi vremea da semne de imbunare. Maximele urca mai mult in vest si centru, dar se incalzeste si prin sud.

Vezi cum va fi vremea in acest weekend! Prognoza pe trei zile

Vineri vom avea ceata in sud si est si ceva ploi pe timpulnoptii, mai ales in vest si nord-vest.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.