„Nu-mi pasă dacă mor în piscină”. Ce și-a repetat în minte David Popovici pe ultimii metri ai cursei de aur de la Paris

×
Codul embed a fost copiat

David Popovici a făcut istorie aseară la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a câștigat proba de 200 metri liber.

A obținut prima medalie pentru delegația noastră, dar și primul aur olimpic din istoria înotului masculin românesc.

David Popovici n-a condus cursa de la început, dar a reușit să se detașeze de ceilați competitori pe ultimii 50 de metri.

David Popovici, campion olimpic: „A fost o luptă de câine. Fix așa aș descrie-o. Pe ulimii 50 de metri îl vedeam pe american că e în fața mea, știam că neamțul e undeva în stânga. Mă bucur că am scris istorie pentru noi. Mi-am dat seama că sunt primul când am atins plăcuța pentru că ele au niște lumini pe ele. Euforie...”.

Reporter: „Lacrimi de bucurie în tribune...”.

Reacții din lumea sportului, după ce David Popovici a câştigat aurul la Jocurile Olimpice de la Paris: „Fenomenal”
Anunțul făcut de Mircea Geoană, după ce o dronă rusească a invadat spațiul aerian al țării: „Vreau ca românii să știe”

David Popovici, campion olimpic: „Daa, dar și la mine. Nu sunt eu cel mai deschis, dar am plâns și eu”.

Sportivul nostru a povestit cum a reușit să stăpânescă presiunea uriașă din timpul competitiei.

David Popovici, campion olimpic: ”Sunt o mie de gânduri în doar 1 minut și 44 de secunde. Mi-am tot repetat pe ultimii câtiva metri că nu am cum să mă dau bătut, că e acum ori niciodată, dacă nu împing cât de tare pot. Nu-mi pasă dacă mor acolo, în piscină”.

Camelia Potec, medaliată cu aur la Olimpiada din 2004 de la Atena, l-a urmărit cu răsuflarea tăiată pe David, din tribune.

Camelia Potec, vicepreședintele comitetului olimpic: „Am plâns și o să mai plâng. La 2 sutimi a reușit să o câștige, bravo lui”.

Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român: „Am spart gheața, așa cum ne așteptam. Această medalie vine într-o zi foarte foarte importantă, pentru noi toți: Ziua Imnului Național. David confirmă că știe ce face, că este un sportiv experimentat, că are o echipă valoroasă în spate”.

Popovici este primul înotator român care urcă pe podium la Jocurile Olimpice, dupa 20 de ani.

Ultima oară s-a întâmplat în 2004, la Atena, unde Răzvan Florea a câștigat bronzul la 200 de metri spate.

Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile Olimpice de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry"

Reacția kosovarilor după ce au văzut cum a lăsat România vestiarul de la Priștina

David Popovici va primi de la statul român un premiu în bani de 140.000 de euro pentru medalia de aur câștigată luni seara la proba de 200 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris.

David Popovici a câştigat luni titlul olimpic la nataţie, la 200 m liber, performanţă prin care a intrat în legendă. Lumea sportului îl elogiază pe înotător prin mesaje postate în social media.

David Popovici, după ce a câştigat aurul la 200 metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris: „Mă bucur că am scris istorie”

David Popovici a declarat că şi-a împlinit un vis prin câştigarea aurului olimpic la 200 metri liber. De asemenea, el este bucuros că a reuşit să scrie istorie prin câştigarea acestui titlu.

David Popovici a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de 200 metri liber. FOTO

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic.

David Popovici luptă pentru aurul olimpic. Programul de luni al sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Paris

David Popovici luptă pentru aurul olimpic, luni seară, la La Defense Arena, din Paris. Finala probei de 200 metri liber este programată de la ora 21:40.

O dronă rusească a invadat spațiul aerian al României. Armata a avut rol de spectator. Ar fi căzut bucăți la Periprava

Sistemul radar a identificat şi urmărit, în noaptea de sâmbătă spre duminică, traseul unei drone care a evoluat în spaţiul aerian naţional şi care a părăsit teritoriul naţional spre Ucraina, aceasta fiind monitorizată şi de două avioane F-16.

„Colac de salvare” din Fondul de Rezervă al Guvernului pentru Metrorex. Cum vor fi folosiți banii

Metrorex ar putea primi, din Fondul de rezervă al Guvernului suma de 131,3 milioane de lei, o parte din aceasta urmând să acopere datoriile pe care le are la compania care asigură servicii de mentenanţă a trenurilor.

Record de temperatură minimă în România. Zona în care duminică s-au înregistrat -0,4 grade Celsius

Staţia meteo Miercurea Ciuc a înregistrat, duminică dimineaţa, o minima de minus 0,4 grade Celsius, cea mai scăzută temperatură consemnată la nivel naţional şi cea mai coborâtă din acest început de septembrie.