Zelenski, după prăbușirea elicopterului în care se afla ministrul de Interne: „O tragedie teribilă”

62313266

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski deplânge accidentul de elicopter de miercuri, la Bovarî, drept o „tragedie teribilă”.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei, a transmis condoleanțe rudelor și apropiaților celor decedați în accidentul de elicopter din Brovarî, regiunea Kiev, și a ordonat Serviciului de Securitate al Ucrainei, împreună cu Poliția Națională a Ucrainei, să afle circumstanțele tragediei.

"O tragedie teribilă a avut loc astăzi în Brovary, regiunea Kiev. Un elicopter al Serviciului de Stat pentru Situații de Urgență s-a prăbușit, iar la locul prăbușirii a izbucnit un incendiu.

Până în acest moment, trei copii au murit. O durere de nedescris. Un elicopter a căzut pe terenul unei grădinițe", a adăugat Zelenski.

"Condoleanțele mele tuturor rudelor și prietenilor victimelor! Denys, Yevhen, Yurii, echipa Ministerului Afacerilor Interne... adevărați patrioți ai Ucrainei. Odihniți-vă în pace! Fie ca toți cei cărora le-a fost luată viața în această dimineață întunecată să se odihnească în pace!", a reacționat președintele Ucrainei, conform Ukrainska Pravda.

În urma prăbușirii elicopterului în Brovarî, regiunea Kiev, și-au pierdut viața toți cei din conducerea Ministerului Afacerilor Interne. Printre cei decedați se numără Ministrul Afacerilor Interne, Denis Monastîrski, primul său adjunct Evgheni Ienin și secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Interne, Iuri Lubkovich.

În total, s-au raportat 18 decese, iar printre cei care și-au pierdut viața se numără inclusiv trei copii. Acest lucru a fost anunțat de șeful Poliției Naționale a Ucrainei, Ihor Klymenko.

Articol recomandat de sport.ro
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Citește și...
O stradă este atât de abruptă încât oamenii merg cu colțari sau se leagă de stâlpii de iluminat. Înclinația, de 22 de grade

Vale Street din Totterdown, Bristol, a fost declarată în 2019 cea mai abruptă stradă din Anglia, cu o înclinație de 22 de grade, atât de severă încât locuitorii sunt nevoiți să poarte colțari iarna doar că să iasă din casă.

Vizită-surpriză la Kiev, după ultimul val de atacuri rusești masive în capitala Ucrainei. „Este un gest de solidaritate”

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a sosit miercuri la Kiev pentru o vizită surpriză, a anunţat compania feroviară ucraineană Ukrzaliznytsia, transmit AFP şi Reuters.

Iranul a atacat cu drone și rachete Kuweitul. Regimul de la Teheran a avut o singură țintă

Un atac cu drone și rachete din partea Iranului a lovit aeroportul internațional din Kuweit miercuri dimineața, provocând răniți și obligând autoritățile să devieze zborurile, a raportat agenția de știri de stat din Kuweit.

Recomandări
PSD îl împinge pe Sorin Grindeanu să fie desemnat premier. În ce condiții ar accepta un tehnocrat

Mai multe voci din PSD îi cer lui Sorin Grindeanu în public, dar și în forurile interioare ale partidului, să-și asume formarea noului guvern, arată sursele Știrilor ProTV.

Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Schimbare radicală de perspectivă privind economia României. BERD se așteaptă la o scădere de 0,2% a PIB

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a înrăutăţit previziunile privind evoluţia economiei româneşti în acest an, indicând un declin de 0,2%, faţă de un avans 1,2% previzionat în februarie.