Xi Jinping, discurs amenințător de Anul Nou: „Nimeni nu poate opri reunificarea Chinei cu Taiwanul”

62394344
Getty

Nimeni nu poate opri "reunificarea" Chinei cu Taiwanul, a declarat preşedintele Xi Jinping marţi în discursul său de Anul Nou, adresând un avertisment clar către ceea ce Beijing percepe drept forţe pro-independenţă în interiorul şi în exteriorul insulei.

În ultimul an, Beijingul şi-a intensificat presiunea militară în apropierea Taiwanului, trimiţând nave şi avioane aproape zilnic în apele şi spaţiul aerian din jurul insulei, în ceea ce oficialii taiwanezi au identificat un efort de a "normaliza" prezenţa militară a Chinei.

China priveşte Taiwanul guvernat democratic drept propriul său teritoriu. Guvernul de la Taipei respinge însă pretenţiile Beijingului şi susţine că numai cetăţenii din Taiwan îşi pot decide viitorul şi că autorităţile chineze ar trebui să le respecte alegerea.

"Oamenii de cele două părţi ale Strâmtorii Taiwan sunt o singură familie. Nimeni nu poate reteza legăturile noastre de familie şi nimeni nu poate opri trendul istoric al unificării naţionale", a spus Xi Jinping într-un discurs televizat de televiziunea naţională chineză CCTV.

În discursul său de Anul Nou din 2023, Xi Jinping a spus că "reunificarea" Chinei cu Taiwanul este inevitabilă şi că oamenii din ambele părţi "ar trebui să fie legaţi de un simţ comun al unui scop şi să împărtăşească gloria reîmprospătării naţiunii chineze".

Tensiunile au rămas mari de-a lungul anului în Strâmtoarea Taiwan, în special după ce Lai Ching-te, considerat "separatist" de Beijing, a devenit ultimul preşedinte al insulei în mai.

Anterior în cursul lunii, China a masat importante forţe navale în jurul Taiwanului şi în Marea Chinei de Est şi Marea Chinei de Sud după ce Lai Ching-te a efectuat o oprire în Hawaii şi pe teritoriul american Guam, în timpul unei deplasări în Pacific criticate de Beijing, relatează Reuters, citată de Agerpres.

China, care nu a renunţat niciodată la utilizarea forţei pentru a aduce Taiwanul sub controlul său, a efectuat două runde de manevre în jurul insulei în acest an, afirmând că au fost avertismente împotriva unor "acte separatiste" şi s-a angajat să întreprindă noi acţiuni dacă va fi necesar.

Vânzările de arme americane spre Taiwan, permise de aşa-numitul Taiwan Relations Act, au continuat de asemenea să tensioneze relaţiile Beijingului cu Washingtonului.

China a avertizat în permanenţă SUA în privinţa oricăror legături militare cu Taiwanul şi a adoptat sancţiuni împotriva furnizorilor de arme şi a managerilor lor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

Iranul propune SUA încetarea războiului, dar fără concesii în problema nucleară. Teheranul se duce la Putin

Iranul, prin intermediul unor mediatori pakistanezi, a prezentat Statelor Unite o nouă propunere privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz şi încetarea războiului, negocierile nucleare fiind amânate pentru o etapă ulterioară. 

„Teroriști, fasciști și traficanți de droguri”. 14 oameni au fost uciși în Columbia

Un atentat cu bombă pe o autostradă din Columbia a provocat moartea a cel puțin 14 persoane și rănirea gravă a zeci de persoane, printre care și minori, incident pe care autoritățile l-au atribuit insurgenților din gherilă.

Recomandări
Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul din Soveja. Bolojan: „Vor fi evaluate pagubele”

Premierul Ilie Bolojan anunţă că Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul de la Soveja, unde aproape 30 de locuinţe au fost afectate, duminică, de un incendiu.

Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.