VIDEO. Sport extrem in Australia: Campionatul de catarat in copaci

×
Publicitate

Cataratul in copaci, pe care l-am practicat mai toti in copilarie, a devenit sport in toata regula, si inca unul extrem. Australienii organizeaza chiar si campionate, iar din 2007 exista chiar si o Organizatie Mondiala a Cataratorilor in Copaci.

Urcatul in copaci pentru curajosii care participa la competitie e cu totul altfel decat ne putem aminti din copilarie. Aceasta, pentru ca semana mai mult cu alpinismul utilitar. De altfel, totul a pornit de la cativa tineri care se ocupa de toaletarea copacilor.

E nevoie de multa forta si putere de concentrare si, esential, sa nu existe frica de inaltime. Si asta, nici macar dupa ce ai cazut de la sapte metri dintr-un pom, asa cum i s-a intamplat unei tinere.

Australienii pasionati de acest sport isi masoara puterile in cadrul campionatului national de catarat in copaci. Trebuie sa escaladeze cat mai repede un mahon urias si, totodata, sa se strecoare cu atentie printre crengi astfel incat sa ajunga la ramurile uscate, ce trebuie indepartate.

Castigatorul va reprezenta Australia la Campionatul Mondial de Catarat in copaci care ca avea loc in iulie la Sydney.

Citeste si:

Sute de oameni si-au parasit casele din cauza inundatiilor. Ploile au facut ravagii in 3 judete

Un roman, capul unei retele transatlantice de spalat bani: Sunt vinovat. Cum folosea "metoda" eBay

Aparitia indecenta care ar putea sa o coste coroana pe Miss Albania 2010. FOTO 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Salvini acuză Bruxellesul: înghețarea fondurilor UE a contribuit la înfrângerea lui Orbán

Vicepreşedintele guvernului italian, Matteo Salvini, liderul formaţiunii de extrema dreaptă Liga, şi-a exprimat luni regretul în legătură cu înfrângerea suferită de partidul premierului ungar Viktor Orban.

Reacția oficială a Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile din Ungaria. „Am auzit declaraţii”

Kremlinul a transmis luni că speră să continue „legăturile sale extrem de pragmatice" cu noua conducere politică a Ungariei, după ce premierul Viktor Orban, un partener apropiat al Rusiei, a fost învins de rivalul său, Peter Magyar, scrie Reuters.

Vulcanul Sakurajima din Japonia a erupt din nou, după patru luni. Coloana de um o coloană de fum care a depăşit 3.400 de m

Un vulcan din sudul Japoniei a erupt în weekend pentru a doua oară în ultimele patru luni, expulzând în atmosferă nori imenşi de cenuşă, au anunţat agenţia naţională de meteorologie şi media locale, informează luni AFP.

Recomandări
Parlamentul European amenință cu întârzierea negocierilor pe bugetul UE până în 2027. Motivul blocajului de la Bruxelles

Parlamentul European amenință că blochează negocierile pentru bugetul UE de 1.800 de miliarde de euro până în 2027. De aceste discuții depind finanțarea politicilor comunitare, dar și subvențiile pentru diferite sectoare.

Cine este Péter Magyar, viitorul premier al Ungariei. Promisiunile făcute în campanie de câștigătorul alegerilor de duminică

Péter Magyar, un fost apropiat al puterii de la Budapesta, a obținut o victorie categorică în alegerile parlamentare de duminică și a pus capăt dominației lui Viktor Orban din ultimii 16 ani.

Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni. Meteorologii anunță temperaturi de până la 20 de grade

Vremea va fi caldă pe timp de zi, în următoarele două săptămâni, cu temperaturi ce vor ajunge la 20 de grade în unele regiuni, conform prognozei ANM pentru intervalul 13 – 26 aprilie.