Uraganul Ian a făcut ravagii în Florida: Cel puţin zece persoane au murit / Peste 2,5 milioane de locuinţe fără electricitate

62291657
StirilePROTV

Uraganul Ian continuă să facă ravagii în Florida şi se îndreaptă spre sud-estul SUA, respectiv spre Carolina de Nord, Carolina de Sud şi Georgia.

 

Potrivit BBC și news.ro, cel puţin zece persoane şi-au pierdut viaţa, în timp ce 2,6 milioane de case au rămas fără electricitate.

În urma uraganului Ian au fost inundate străzi, au fost smulţi copaci şi dărâmaţi stâlpi de electricitate şi semne rutiere.

„Acesta ar putea fi cel mai mortal uragan din istoria Floridei(...)Cifrele nu sunt încă clare, dar primim rapoarte iniţiale de pierderi umane care ar putea fi substanţiale”, a declarat preşedintele american Joe Biden în timpul unei vizite la birourile agenţiei federale care luptă împotriva dezastrelor naturale, Fema.

Joe Biden a dat asigurări că doreşte să meargă cât mai curând în statul sudic, dar şi în Puerto Rico, o insulă avariată recent de uraganul Fiona.

Guvernatorul Floridei Ron DeSantis a anunţat că 700 de persoane au fost salvate, majoritatea pe cale aeriană.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Rusia vrea o întâlnire față în față cu SUA pentru un acord privind armele nucleare

Rusia a anunțat că studiază posibilitatea unei întâlniri față în față între negociatorii ruși și americani cu privire la un tratat de referință pentru controlul armelor nucleare.  

Zelenski: Când Rusia va pleca, când o vom înlătura, viaţa normală va reveni în Ucraina. Este singura cale

Preşedintee ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, joi seară, în discursul adresat naţiunii că Rusia nu va obţine un nou teritoriu al Ucrainei.  

Război în Ucraina, ziua 219. Ceremonie la Kremlin pentru oficializarea anexării Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie

Știrile Pro TV transmit, vineri, cele mai importante evenimente ale conflictului dintre Ucraina și Rusia.  

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.