Unul dintre liderii Al Qaeda, ucis de forțele franceze. De câți ani era căutat

62129581

Liderul al Qaeda din nordul Africii, Abdelmalek Droukdel, a fost ucis într-o operaţiune a forţelor franceze, a anunţat vineri ministrul Apărării Florence Parly, conform Reuters.

Franţa a anunţat vineri că forţele sale militare l-au ucis pe liderul organizaţiei al Qaeda din Nordul Africii, Abdelmalek Droukdel, în timpul unei operaţiunii derulate în nordul Republicii Mali.

Liderul islamist era căutat de mai mult de şapte ani.

”În 3 iunie, forţele armatei franceze, cu sprijinul partenerilor locali, l-au ucis pe emirul al Qaeda în Magrebul Islamic Abdelmalek Droukdel şi mai mulţi dintre colaboratorii săi apropiaţi, în cadrul unei operaţiuni desfăşurate în nordul Republicii Mali”, a anunţat pe Twitter ministrul Apărării din Franţa Florence Parly.

Droukdel era printre cei mai experimentaţi militanţi din Nordul Africii şi unul dintre cei care au participat la preluarea zonei de nord a Republicii Mali de către militanţii islamişti. Intervenţia militară franceză din 2013 i-a îndepărtat, ajutând forţele din Mali să îşi recucerească teritoriul.

Droukdel a luptat în Afganistan şi îl avea ca model pe fostul liderl al-Qaeda din Irak Abu Musab al-Zarqawi.

În 2012, Abdelmalek Droukdel a fost condamnat la moarte de un tribunal algerian, fiind acuzat de crimă, apartenenţă la o organizaţie teroristă şi atacuri în care a folosit explozivi.

Acuzaţiile au fost formulate ca urmare a trei atacuri cu bombă organizate în Alger în aprilie 2007 şi soldate cu moartea de 22 de persoane şi cu rănirea altor 200.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cea mai dură reacție după ce Ferrari a lansat primul model electric: ”Vedeți și singuri ce a ieșit”
FOTO Cea mai dură reacție după ce Ferrari a lansat primul model electric: ”Vedeți și singuri ce a ieșit”
Citește și...
Poliția italiană a confiscat post-mortem bunuri de peste 200 de milioane de euro ale șefului mafiei Cosa Nostra

Poliţia italiană anunţă joi confiscarea unor active în valoare de peste 200 de milioane de euro care aparţin unui defunct cap al mafiei siciliene Cosa Nostra, Matteo Messina Denaro, potrivit AFP.

SUA rămân fără rachete de apărare antiaeriană după conflictul cu Iranul. Ucraina și Taiwanul, în alertă

Războiul cu Iranul a agravat deficitul de armament pentru apărare antirachetă, o problemă care ar putea afecta SUA și aliații săi — de la Ucraina până la Taiwan — pentru mulți ani de acum înainte, informează Axios.

Mesajul șefei Băncii Centrale Europene privind importanța băncilor în ordinea mondială din ce în ce mai dificilă

Preşedinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat, joi, că guvernele ar putea fi înclinate să îşi înăsprească controlul asupra autorităţilor monetare.

Recomandări
Radu Miruţă anunţă că a fost semnat contractul pentru achiziţia a 34 de sisteme de drone pentru Armata Română prin SAFE

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, anunţă că a fost semnat contractul pentru achiziţia, prin programul SAFE, a 34 de sisteme de dronă pentru Armata Română, contractul având o valoare de 30.700.000 de euro fără TVA. 

Proteste ale bugetarilor într-un stat care nu-și mai permite nota de plată. Noua lege a salarizării și ruptura față de privat

Proiectul noii legi a salarizării a declanșat proteste în sistemul bugetar, pe fondul reducerii unor sporuri și indemnizații, în condițiile în care veniturile din sectorul public au fost cu peste 3.200 de lei brut mai mari decât în privat în 2024.

Prima semnătură pentru Autostrada Unirii, proiect de aproape cinci miliarde de lei finanțat prin SAFE

Compania Națională de Investiții Rutiere a semnat contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului Târgu Neamț - Târgu Frumos al Autostrăzii „Unirii” - A8.