Un voluntar într-un test clinic al unui vaccin al AstraZeneca pentru COVID-19 a murit. Ce spun autoritățile

62148457

Autoritatea de sănătate publică din Brazilia a anunţat miercuri că un voluntar într-un test clinic al vaccinului pentru COVID-19 dezvoltat de AstraZeneca şi de universitatea Oxford a murit, dar a precizat că testul va continua, relatează Reuters.

Universitatea Oxford a confirmat planul de a continua testul, afirmând într-un comunicat că, după o evaluare minuţioasă, "nu există preocupări privind siguranţa testului clinic". Ziarul brazilian O Globo relatează că voluntarul a primit un placebo şi nu vaccinul testat, citând surse neprecizate, transmite Agerpres.

ANVISA nu a furnizat alte detalii, invocând confidenţialitatea medicală a datelor celor implicaţi în test. La rândul său, AstraZeneca a refuzat să comenteze într-o primă fază.

Universitatea federală din Sao Paulo, care ajută la coordonarea testelor clinice de fază a 3-a în Brazilia, a menţionat că voluntarul care a murit era brazilian, fără a furniza alte informaţii.

În acelaşi timp, cotaţia acţiunilor AstraZeneca a scăzut cu 1,7%.

Guvernul federal vrea să cumpere vaccinul britanic şi să-l producă în centrul său de cercetare biomedicală din Rio de Janeiro FioCruz, în timp ce un vaccin concurent al companiei chineze Sinovac Biotech Ltd este testat de Institutul de cercetare Butantan din Sao Paulo.

Brazilia a înregistrat al doilea cel mai grav bilanţ al pandemiei de COVID-19, cu peste 154.000 de persoane care şi-au pierdut viaţa, după SUA. Brazilia este pe locul al treilea din punctul de vedere al numărului de cazuri, 5,2 milioane, după SUA şi India.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Situație disperată în Spania. S-a depășit pragul de 1 milion de persoane infectate cu SARS-CoV-2, o premieră în Europa

Ministerul Sănătăţii din Spania a anunţat un nou record zilnic de 16.973 de pozitivi, totalul infecţiilor depăşind un milion în această ţară, potrivit ultimului bilanţ în legătură cu noul coronavirus, scrie RTVE.

Ministrul german al Sănătăţii a fost infectat cu Covid-19. Care este starea lui de sănătate

Ministrul german al Sănătăţii Jens Spahn, în prima linie a eforturilor ţării în faţa pandemiei de Covid-19, a fost testat pozitiv cu această boală şi este în carantină, au anunţat serviciile sale, scrie AFP.

Franța organizează un omagiu naţional pentru profesorul francez decapitat de un musulman

Francezii îl omagiază miercuri pe profesorul de istorie Samuel Paty, decapitat vinerea trecută de un refugiat de origine cecenă, pentru că prezentase într-o lecţie despre libertatea de exprimare caricaturi cu profetul Mahomed.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.