Un ministru german s-a sinucis din cauza coronavirusului

62117598

Ministrul de finanţe al landului german Hessa, Thomas Schaefer, ”profund îngrijorat” de consecinţele epidemiei Covid-19 asupra economiei, s-a sinucis, a anunţat duminică şeful executivului acestui land, Volker Bouffier.

 

Corpul lui Schaefer (54 de ani), care a fost membru al Uniunii Creştin-Democrate (CDU), a fost găsit sâmbătă dimineaţă în apropierea unei căi ferate la sud-vest de oraşul Frankfurt.

Parchetul din Wiesbaden a indicat că în acest caz privilegiază ipoteza unui suicid.

Scena politică germană a fost zguduită de ştirea morţii lui Schaefer, care era considerat a avea cele mai mari şanse de a-i succede lui Volker Bouffier.

Copleșit de îngrijorări

”El era profund îngrijorat, mai presus de orice de capacitatea de a satisface aşteptările imense ale publicului, în special în termeni de ajutor financiar”, a declarat Bouffier, vizibil întristat de vestea morţii lui Thomas Schaefer.

”Trebuie să presupun că aceste îngrijorări l-au copleşit. El nu a găsit, evident, o cale de ieşire.

Şi-a pierdut speranţele şi ne-a părăsit. Suntem şocaţi şi consternaţi”, a spus liderul executivului din landul Hessa.

Thomas Schaefer era căsătorit şi avea doi copii.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cea mai dură reacție după ce Ferrari a lansat primul model electric: ”Vedeți și singuri ce a ieșit”
FOTO Cea mai dură reacție după ce Ferrari a lansat primul model electric: ”Vedeți și singuri ce a ieșit”
Citește și...
Poliția italiană a confiscat post-mortem bunuri de peste 200 de milioane de euro ale șefului mafiei Cosa Nostra

Poliţia italiană anunţă joi confiscarea unor active în valoare de peste 200 de milioane de euro care aparţin unui defunct cap al mafiei siciliene Cosa Nostra, Matteo Messina Denaro, potrivit AFP.

SUA rămân fără rachete de apărare antiaeriană după conflictul cu Iranul. Ucraina și Taiwanul, în alertă

Războiul cu Iranul a agravat deficitul de armament pentru apărare antirachetă, o problemă care ar putea afecta SUA și aliații săi — de la Ucraina până la Taiwan — pentru mulți ani de acum înainte, informează Axios.

Mesajul șefei Băncii Centrale Europene privind importanța băncilor în ordinea mondială din ce în ce mai dificilă

Preşedinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat, joi, că guvernele ar putea fi înclinate să îşi înăsprească controlul asupra autorităţilor monetare.

Recomandări
Radu Miruţă anunţă că a fost semnat contractul pentru achiziţia a 34 de sisteme de drone pentru Armata Română prin SAFE

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, anunţă că a fost semnat contractul pentru achiziţia, prin programul SAFE, a 34 de sisteme de dronă pentru Armata Română, contractul având o valoare de 30.700.000 de euro fără TVA. 

Proteste ale bugetarilor într-un stat care nu-și mai permite nota de plată. Noua lege a salarizării și ruptura față de privat

Proiectul noii legi a salarizării a declanșat proteste în sistemul bugetar, pe fondul reducerii unor sporuri și indemnizații, în condițiile în care veniturile din sectorul public au fost cu peste 3.200 de lei brut mai mari decât în privat în 2024.

Prima semnătură pentru Autostrada Unirii, proiect de aproape cinci miliarde de lei finanțat prin SAFE

Compania Națională de Investiții Rutiere a semnat contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului Târgu Neamț - Târgu Frumos al Autostrăzii „Unirii” - A8.