Un leu a ajuns pe strazile capitalei Kenyei. In acest timp, unii incercau sa-si faca selfie-uri cu animalul. VIDEO

61788154

Un barbat a fost ranit dupa ce a fost atacat de un leu pe strazile din Nairobi, capitala Kenyei.

Conform IBTimes, animalul de dimensiuni mari, pe nume Cheru, scapase din rezervatia salbatica naturala a orasului, ajungand astfel pe bulevardul Mombasa exact intr-o ora de trafic aglomerat.

Bineinteles, la vederea autoturismelor, dar si a oamenilor care incercau sa-si faca selfie-uri, leul a devenit agitat si a sarit pe un barbat de 63 de ani. "Erau oameni acolo, unii claxonau, altii faceau selfie-uri, iar toate acestea l-au agitat pe leu", a declarat Paul Udoto, purtator de cuvant al Kenya Wildlife Service.

Barbatul a fost ranit de ghearele leului la piept si pe spate, a anuntat si Victor Ng'ani, directorul spitalului Mater: "Are plagi sfasiate, unele destul de adanci in regiunea umarului stang, dar si o fractura mica". Victima este acum in stare stabila, a anuntat si Sky News.

Pana la urma, leul a ajuns din nou in zona parcului salbatic si a fost impins de angajatii Zoo sa intre inapoi in rezervatie. Insa oamenii au ramas in continuare de paza pe strazi, de frica sa nu mai fie si alte animale evadate, care sa fi scapat neobservate.

Este a 3-a oara intr-o luna cand un leu provoaca panica in afara parcului national. In februarie, doi lei au ingrozit locuitorii cartierului Kibera, inainte sa fie trimisi inapoi in rezervatia naturala.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Viktor Orban dă înapoi și nu mai acuză Ucraina de tentativa de sabotaj la TurkStream. Serbia: Explozibilii erau din SUA

Viktor Orban dă înapoi și spune că nu știe, de fapt, cine a organizat tentativa de sabotaj a conductei TurkStream. Inițial, premierul maghiar a dat vina pe Ucraina. Serbia a exclus însă orice implicare a Kievului și spune că explozibilii erau din SUA. 

Astronauții de pe Artemis 2 se apropie de Lună și îi vor vedea fața ascunsă. Comunicarea se va pierde temporar cu NASA

Luni seara, misiunea Artemis va ajunge în punctul culminant. Atunci, echipajul navetei Orion va avea șansa să observe fața nevăzută a Lunii.

Eforturile Pakistanului, singura șansă de a preveni o escaladare dramatică a conflictului din Iran. Plan în două etape

Pe măsură ce se scurge până la termenul limită dat de Donald Trump Iranului pentru a redeschide strâmtoarea Ormuz, Pakistanul mediază frenetic un acord de pace între Washington și Teheran.

Recomandări
Președintele României ar putea fi audiat în ancheta privind fotografiile publicate înainte de alegeri de Elena Lasconi

Președintele României ar putea fi audiat ca parte vătămată în ancheta DIICOT legată de fotografiile distribuite înainte de alegeri de fosta sa contracandidată, Elena Lasconi.

Momente critice pentru Mircea Lucescu. Internat la terapie intensivă, medicii caută soluții pentru a-l salva

Sunt momente de mare încercare pentru cel mai titrat antrenor de fotbal al României și pentru familia sa. Internat în secția de terapie intensivă, încă de sâmbătă, Mircea Lucescu este în stare critică.

Companiile aeriene românești vor să ceară ajutor de la stat după dublarea prețului la kerosen. Italia impune restricții

Criza combustibililor se adâncește și începe să producă efecte concrete în aviație. Companiile românești iau în calcul să ceară sprijinul Guvernului și al Comisiei Europene.