Un jurnalist de la un post privat iranian de televiziune din Londra, agresat cu cuţitul în capitala britanică

62437660
StirilePROTV

Un jurnalist al unui post privat de televiziune cu sediul la Londra, Iran International TV, Pouria Zeraati, în vârstă de 36 de ani, a fost agresat cu un cuţit în apropierea domiciliului, în capitala britanică.

Potrivit postului iranian, jurnalistul a fost agresat în apropiere de locuinţăă, după ce postul a fost nevoit să-şi închidă, la recomandarea poliţiei, birourile de la Londra timp de şapte luni, anul trecut.

Pouria Zeraati, ”este bine” şi se află la spital în ”stare stabilă”, a anunţat la BBC un purtător de cuvânt al postului iranian privat, Adam Baillie.

”Este un şoc uriaş”, ”acesta este primul atac de acest fel”, a subliniat el.

Poliţia din Londra, al cărui comandament terorist a preluat ancheta, a anunţat că voctima a fost găsiă la Wimbledon, în sud-vestul capitalei britanice, rănită la un picior, în urma unei agresiuni cu o armă albă.

”Faptul că antiterorismul s-a sesizat vorbeşte de la sine”, a declarat Adam Baillie.

Jurnaliştii de la postul în limba persană, la fel ca jurnaliştii BBC, primesc ”ameninţări grave de 18 luni”, a anunţat el.

”Pentru noi, acest lucru nu schimbă nimic”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

”Acest lucru creşte nivelul general de anxietate cu care se confruntă jurnaliştii şi prezentatorii noştri”, a declarat el.

Adam Baillie a evocat patru planuri dejucate de asasinat, subliniind că jurnaliştii ”îşi continuă activitatea”, ”ei nu sunt martiri”.

În pofida ameninţărilor, nimeni nu a plecat de la post, dă el asigurări.

”Oamenii sunt foarte implicaţi în ideea unui serviciu de informaţii liber şi independent pentru Iran”, a subliniat el.

”Securitatea lor este prioritatea noastră numărul unu”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Poliţia de la Londra anchetează de mai mulţi ani cu privire la ameninţări provenind din Iran care vizează jurnalişti britanici care muncesc la publicaţiiîn limba persană.

În decembrie, un cetăţean austriac a fost condamnat la trei ani şi jumătate de închisoare cu privire la faptul că a efectuat reperări în vederea unor represalii vizând Iran International TV.

Guvernul iranian a clasat postul drept o organizaţie teroristă, în urma acoperirii manifestaţiilor de după moartea lui Mahsa Amini în 2022, arestatp de Poliţia Moravurilor.

Anul trecut, Guvernul britanic a impus sancţiuni dure economiei iraniene, din cauza unor presupuse încălcări drepturile ale omului şi acţiuni ostile opozanţilor regimului pe teritoriul britanic.

Articol recomandat de sport.ro
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Citește și...
Marta Kos, optimistă că Republica Moldova poate încheia negocierile cu UE până în 2028: „Mai este mult de lucru”

Comisarul UE pentru extindere, Marta Kos, aflată joi la Chişinău, s-a arătat „optimistă” că Moldova va reuşi până în 2028 să finalizeze procesul de negocieri cu Bruxelles-ul pentru aderarea la blocul comunitar, dar a subliniat că „mai este mult de lucru”.

Tensiunile escaladează în Orientul Mijlociu: Hezbollah refuză acordul Israel-Liban și cere retragerea completă a Israelului

Liderul Hezbollah din Liban, Naim Qassem, a declarat joi că mişcarea proiraniană respinge cel mai recent acord de încetare a focului încheiat între Israel şi guvernul libanez, cerând retragerea completă a Israelului. 

Germania vrea să îi excludă din programul de azil temporar pe bărbaţii ucraineni cu vârste între 23 şi 60 de ani

 Germania sprijină o modificare propusă în legislaţia UE care i-ar exclude pe bărbaţii ucraineni de vârstă mobilizabilă din programul de azil temporar, a afirmat ministrul de interne Alexander Dobrindt.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan face declarații la ora 18:00. Ar urma să îl desemneze premier pe Eugen Tomac (Surse)

Președintele Nicușor Dan va susține, joi (4 iunie), o declarație de presă, la Palatul Cotroceni, în care ar urma să anunțe noul prim-ministru, susțin surse politice pentru Știrile PRO TV.

De ce cred românii cele mai spectaculoase minciuni și conspirații. Un celebru scriitor explică mecanismul

Cum se face că unele minciuni reușesc să convingă milioane de oameni, chiar și atunci când par absurde? 

Proteste masive în toată ţara ale angajaţilor Fiscului. Revoltați, unii „au stat afară, în părculeţ” și au refuzat să lucreze

Mii de angajaţi ai Fiscului din toată ţara au întrerupt lucrul joi dimineaţă şi protestează până la ora 16.00, nemulţumiţi de proiectul Legii salarizării unitare, care le-ar reduce „drastic” sporurile chiar şi cu sume de până la 4.000 de lei.