Un bebeluș din China s-a născut la 4 ani după ce părinții lui au murit. Caz fără precedent

×
Publicitate

Un copil a fost născut în China de o mamă surogat la patru ani după ce părinții lui au murit într-un accident de mașină, informează presa chineză.

Cuplul, care a murit în 2013, a înghețat mai mulți embrioni, în speranța de a avea un copil prin fertilizarea in vitro.

După accident, părinții cuplului au purtat o bătălie legală prelungită pentru a li se permite să utilizeze embrionii.

Băiețelul s-a născut în luna decembrie a anului trecut de o mamă surogat din Laos, însă cazul a fost făcut public de presa chineză abia în această săptămână, scrie BBC.

Lipsa de precedent în acest sens a forțat familia cuplului decedat să ducă o luptă îndelungată pentru ca pruncul să poată fi adus pe lume de o mamă surogat.

În momentul accidentului, embrionii au fost depozitați în siguranță într-un spital din Nanjing, înghețați la minus 196 de grade într-un rezervor de azot lichid.

În urma unui proces, cei patru bunici au primit dreptul de a folosi ouăle fertilizate. Potrivit rapoartelor, nu există precedent în ceea ce privește posibilitatea de a moșteni embrioni înghețați.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Discuție telefonică între Trump și Erdogan privind situația din Siria

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, şi omologul său american, Donald Trump, au discutat miercuri seara la telefon despre situaţia din Siria, au indicat o sursă apropiată preşedinţiei turce şi un comunicat al Casei Albe, relatează AFP şi Reuters.

Avalanșă spectaculoasă filmată în estul Franței. VIDEO

Imagini impresionante au fost surprinse în Franţa, unde o avalanşă a blocat accesul în staţiunea Tignes, din estul ţării. 

Inundații grave în sud-vestul Rusiei, în peste 100 de localități

Topirea zăpezilor a provocat inundaţii de amploare în sud-vestul Rusiei. Râurile au ieşit din matcă şi au inundat peste 100 de localităţi.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.