Un avion de vanatoare rusesc de tip MiG-29 s-a prabusit la Astrahan, iar pilotul a murit

61549192

 Un avion de vanatoare s-a prabusit duminica in Rusia, in timpul unui zbor de testare, iar pilotul a murit, a declarat comandantul fortelor aeriene pentru presa ruseasca.

"A avut loc un accident, iar pilotul a murit", a anuntat Viktor Bondarev citat de agentia Interfax.

"Anchetăm în legătură cu ceea ce s-a întâmplat. Primele elemente arată că accidentul a fost provocat de o problemă tehnică", a precizat el.

Avionul de tip "MiG-29 s-a prăbuşit în timpul unui zbor de testare prevăzut în regiunea Astrahan", a precizat Igor Konaşenkov, un purtător de cuvânt al Ministerului Apărării, citat de agenţia Interfax.

"Directorul zborului i-a ordonat pilotului să se catapulteze, însă pilotul, care a încercat să salveze avionul, nu l-a abandonat şi a murit", a adăugat Konaşenkov.

În iunie 2011, alt avion de tip MiG-29 s-a prăbuşit în aceeaşi regiune, tot într-un zbor de testare, ambii piloţi de la bord murind. În 2012, un MiG-29 s-a prăbuşit pe un deal, în estul Siberiei.

Dezvoltat la începutul anilor '80, avionul de vânătoarre de tip MiG-29, care se află în serviciu, este exportat în numeroase ţări, ca India, Iran, Siria şi Ucraina.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Barack Obama a primit interdictie de-a intra pe teritoriul Ceceniei. Explicatia presedintelui cecen pentru decizia luata

Presedintele cecen Ramzan Kadirov i-a interzis lui Barark Obama, precum si unor lideri europeni, sa intre pe teritoriul tarii sale, dupa ce Uniunea Europeana a anuntat sambata ca a extins lista cu oficiali rusi vizati de sanctiuni.

Armistitiu umanitar 24 de ore in Fasia Gaza. Israelul acuza miscarea palestiniana Hamas ca "isi incalca propriul armistitiu"

Palestinienii au acceptat un armistitiu umanitar de 24 de ore in Fasia Gaza. Asta dupa ce "tiruri constante de rachete efectuate de catre Hamas" au fortat armata israeliana sa declare incheiat armistitiul.

Catastrofa aviatica in Ucraina. Confruntarile armate au facut 13 victime in zona unde s-a prabusit avionul malaysian MH17

27 iulie 2014. 13 civili, inclusiv doi copii, au fost ucisi duminica in confruntari armate la Gorlivka, unul dintre bastioanele separatiste proruse, o localitate situata la aproximativ 45 de kilometri de Donetk, a anuntat administratia regionala.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.