TML: Iranul ar fi urmat să atace capitalele europene cu rachete. Teheranul ar avea uraniu pentru cel puțin 10 bombe atomice

rachete iran
IMAGO

Iranul avea ca plan pe termen lung atacarea capitalelor europene cu rachete balistice și, în cele din urmă, coasta de est a Statelor Unite, scrie TML News, care citează un oficial al armatei israeliene.  

Iranul avea ca obiective pe termen lung atacarea cu rachete balistice a capitalelor Europei – deci posibil și a Bucureștiului – și a coastei de est a Statelor Unite ale Americii, a declarat un oficial al armatei israeliene pentru The Medialine (TML News).

Informația a fost preluată ulterior și de The Jerusalem Post, dar și de Hirado, agenție de presă a statului maghiar.

Conform oficialului militar israelian citat de TML News, Iranul are deja suficient de mult uraniu îmbogățit pentru a produce cel puțin 10 bombe atomice. Atacurile preventive ale Israelului și ale SUA au fost însă decisive pentru anihilarea, cel puțin temporară, a acestor amenințări.

Iranul nu a avut suficiente lansatoare de rachete pentru a putea profita de stocul său de rachete balistice, atacurile preventive ale Israelului fiind esențiale pentru reducerea amenințării. Stocul de rachete balistice al Iranului reprezintă acum o amenințare existențială atât pentru Israel, cât și pentru Orientul Mijlociu în general.

Citește și
Bushehr centrala nucleara iran
Ordinul dat de Putin în cazul savanților ruși implicați în programul nuclear din Iran, cu 3 zile înainte atacul lansat de SUA

Oficialul militar a declarat într-o conferință de presă că stocul de rachete al Iranului, care depășește 2.000 de proiectile, a creat un blocaj logistic tocmai prin mărimea sa. Totuși, chiar și cu limitarea de doar aproximativ 400 de lansatoare de rachete, regimul iranian a reușit să lanseze atacuri devastatoare.

Din fericire, atacurile preventive ale Israelului împotriva lansatoarelor de rachete iraniene au redus semnificativ numărul de proiectile care ar putea atinge țintele israeliene. Cu toate acestea, oficialul a avertizat că atât cantitatea, cât și calitatea rachetelor pe care le deține Iranul rămân o preocupare gravă.

Oficialul israelian s-a referit și la o serie de amenințări provenite din partea Iranului, concentrându-se în special pe programul său de rachete balistice, ambițiile nucleare ale Teheranului și un „cerc de foc” strategic în jurul Israelului.

Obiectivul pe termen lung al Iranului, potrivit oficialului militar israelian, nu este doar să conteste existența Israelul, ci să construiască un arsenal militar capabil să atace capitalele europene și, în cele din urmă, coasta de est a Statelor Unite.

”Rachetele pe care Iranul le dezvoltă pot ajunge deja în Europa”

Rachetele pe care Iranul le dezvoltă pot ajunge deja în Europa și au planuri pentru progrese suplimentare care le-ar putea permite să atace Statele Unite”, a declarat reprezentantul armatei israeliene.

De asemenea, oficialul a detaliat urgența abordării programului nuclear al Iranului, care avansează în culise, în ciuda aparentei discuții diplomatice. Iranul are deja suficient uraniu îmbogățit pentru cel puțin 10 bombe atomice.

Cu resurse atât de vaste, nu au niciun motiv să îmbogățească uraniul la nivelurile pe care le au, decât dacă încearcă în mod activ să construiască arme nucleare”, a completat sursa citată.

Ei avansau cu fiecare pas în procesul de producere a armelor nucleare și, dacă nu am fi acționat, ne-am fi confruntat cu realitatea unui Iran înarmat nuclear”.

Am evaluat că Iranul avea aproximativ 2.000 până la 2.500 de rachete balistice la începutul acestui conflict”, a explicat oficialul militar al Tel Aviv-ului. „Cu toate acestea, se îndreptau rapid către o strategie de producție în masă, care ar fi putut duce la creșterea stocului lor de rachete la 8.000 sau chiar 20.000 de rachete în următorii câțiva ani”.

În ciuda sistemelor sofisticate de apărare ale Israelului, precum Domul de Fier, volumul mare de rachete ar copleși în cele din urmă chiar și cele mai robuste apărări. „Pentru un stat de mărimea Israelului, aceasta este o amenințare existențială”, a spus oficialul. „Chiar și cu sistemele noastre impresionante de apărare, nu te poți apăra împotriva a 10.000 de rachete balistice”.

În contextul acestei amenințări, operațiunile de apărare aeriană ale Israelului au fost cruciale. Oficialul a confirmat că forțele israeliene au eliminat cu succes peste jumătate din lansatoarele de rachete iraniene.

Iranul avea aproximativ 400 de lansatoare, iar noi am distrus peste 200 dintre ele, ceea ce a cauzat un blocaj în operațiunile lor cu rachete”, a spus el. „În ciuda acestui fapt, Iranul a reușit încă să lanseze peste 500 de rachete balistice asupra Israelului și plănuia să lanseze mult mai multe. Supremația noastră aeriană și atacurile preventive au fost cruciale în atenuarea impactului acestor lansări”.

”Tripla amenințare existențială” a Iranului la adresa Israelului

Oficialul a identificat ceea ce a numit o „triplă amenințare existențială” reprezentată de Iran. Aceasta include programul de arme nucleare, amenințarea rachetelor balistice și încercuirea tot mai amplă a Israelului de către forțe susținute de Iran.

Iranul a finanțat forțe intermediare în Gaza, Liban, Yemen, Siria și Irak pentru a crea un cerc de foc în jurul Israelului”, a explicat oficialul. „Aceasta nu este doar o amenințare teoretică; este un efort practic, continuu, împotriva căruia luptăm pe mai multe fronturi”.

Oficialul a subliniat că acțiunile Israelului împotriva intermediarilor iranieni, inclusiv Hezbollah în Liban și Hamas în Gaza, au fost vitale pentru menținerea securității israeliene.

Am găsit informații în Gaza care arată legături între liderii Hamas și comandanții militari iranieni de rang înalt, indicând faptul că Iranul orchestra direct eforturile de reînarmare a Hamas și de lansare a unui alt atac în stilul celui de 7 octombrie, dar la o scară mult mai mare”, a dezvăluit oficialul. „I-am eliminat pe acei lideri înainte ca aceștia să își poată pune în aplicare planurile”.

Reporterii prezenți la conferința de presă i-au cerut oficialului militar israelian să comenteze și asupra preocupările legate de utilizarea bombelor cu fragmentație în conflict, pe care Iranul le-a desfășurat pentru a crește numărul victimelor civile.

Utilizarea bombelor cu fragmentație de către Iran este o crimă de război”, a spus oficialul. „Aceste arme dispersează bombe mici pe o zonă largă și, pe măsură ce civilii se apropie, aceștia pot fi uciși de munițiile care persistă. Din fericire, oamenii noștri au respectat instrucțiunile de siguranță, iar majoritatea civililor au rămas în adăposturi antiaeriene, ceea ce a redus la minimum numărul victimelor”.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Condiția impusă de Iran pentru a se așeza din nou la masa negocierilor cu SUA: „Este legea junglei”
Condiția impusă de Iran pentru a se așeza din nou la masa negocierilor cu SUA: „Este legea junglei”

Reluarea dialogului Teheran–Washington depinde de renunțarea SUA la noi atacuri, a declarat viceministrul iranian de externe pentru BBC, relatează AFP.

Ordinul dat de Putin în cazul savanților ruși implicați în programul nuclear din Iran, cu 3 zile înainte atacul lansat de SUA
Ordinul dat de Putin în cazul savanților ruși implicați în programul nuclear din Iran, cu 3 zile înainte atacul lansat de SUA

Pe 19 iunie, cu doar trei zile înainte ca SUA să bombardeze siturile nucleare din Iran, președintele rus Vladimir Putin i-a scos de pe teritoriul iranian pe toți savanții ruși care fac parte din programul nuclear al Republicii Islamice. 

Israel a lovit trei ținte simbolice în Iran, printre care și un ceas. Unul dintre atacuri s-a soldat cu zeci de morți
Israel a lovit trei ținte simbolice în Iran, printre care și un ceas. Unul dintre atacuri s-a soldat cu zeci de morți

Israelul a lovit, luni, ţinte simbolice: un ceas care numără orele până la căderea Israelului, cartierul general al Gardienilor Revoluţiei, şi închisoarea Evin din Teheran, cunoscută pentru găzduirea oponenţilor politici ai regimului.

Situația revine la normal în Iran după atacurile Israelului. Teheranul își deschide spațiul aerian companiilor străine
Situația revine la normal în Iran după atacurile Israelului. Teheranul își deschide spațiul aerian companiilor străine

Iranul a extins sâmbătă redeschiderea spaţiului său aerian la companiile străine care îi survolează teritoriul, dar zborurile rămân suspendate în numeroase regiuni, inclusiv la Teheran, în a cincea zi a unei încetări a focului cu Israelul.  

Iran organizează funeralii naționale pentru 60 de comandanți militari și cercetători uciși în conflictul cu Israelul
Iran organizează funeralii naționale pentru 60 de comandanți militari și cercetători uciși în conflictul cu Israelul

Iranul a organizat sâmbătă dimineața funeralii naționale pentru aproximativ 60 de comandanți militari de rang înalt și experți nucleari care și-au pierdut viața în timpul conflictului de 12 zile cu Israelul.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”
BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”

Biroul Electoral de Circumscripţie Bucureşti a cerut eliminarea videoclipului filmat la Cotroceni în care apar candidatul USR la Primărie Cătălin Drulă, preşedintele Nicuşor Dan şi Vlad Voiculescu. 

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.