Tiganii romani, in DailyMail. Cum fac rost de bani in Marea Britanie

60527768

Autoritatile britanice se plang ca in ultimul timp tiganii din Romania nu se mai ocupa doar cu cersetoria, ci au inceput sa fure fier vechi.

Pagubele produse anual de cei care fura cupru si bronz se ridica la 770 milioane de lire sterline.

Printre obictivele vizate de hoti se numara caile ferate, transformatoarele electrice, dar ei nu iarta nici monumentele ridicate in amintirea eroilor, potrivit DailyMail.

Dincolo de pierderile financiare produse, autoritatile avertizeaza ca acesti hoti pun in pericol viata oamenilor.

Ei au furat cabluri de la caile ferate, de la sistemul de control al traficului aerian de pe aeroportul Stansted si de la reteaua de comunicare a pazei de coasta.

Detectivul Chris Hearn, unul dintre cei care investigheaza cazurile de furt de fier vechi, spune ca aceasta infractiune a crescut din cauza recesiunii, pentru ca “hotii pot obtine bani cash foarte usor, de la cei care cumpara fier”.

Castigurile sunt mari, se obtin usor si riscul de a fi prinsi este destul de mic.

Implicarea romanilor in aceste infractiuni este insa recenta. Ei calatoresc mult, pentru a evita sa fie depistati.

Pana acum au fost identificati cateva sute de suspecti, majoritatea de origine romana.

In prezent, pretul metalului a crescut foarte mult, datorita cererii foarte mari venite din India si China.

O tona de cupru se vinde acum cu peste 5.000 de lire sterline, de doua ori mai mult decat in anul 2009.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Mario Monti, supranumit "Cardinalul", este inlocuitorul lui Berlusconi in Guvernul Italiei

Fostul comisar european Mario Monti a fost desemnat duminica seara sa formeze un nou Guvern, care sa ii succeada celui al lui Silvio Berlusconi.

Cum a vrut Barack Obama sa convinga pe toata lumea ca s-a nascut in Statele Unite

Presedintele american Barack Obama a ironizat, sambata, polemica privind locul nasterii sale, profitand de intoarcerea in Honolulu, orasul sau natal, pentru a le propune scepticilor sa le arate spitalul unde s-a nascut, relateaza AFP.

Liga Araba da un semnal: exclude Siria din organizatie. Ambasada Arabiei Saudite la Damasc, atacata

Dupa ce Liga Araba a decis sa suspende Siria din organizatie, ambasada Arabiei Saudite de la Damasc a fost atacata, in semn de protest.

Recomandări
Stare de alertă în Slobozia. Apa din stația de epurare avea poluanți de până la 72 de ori peste limita legală

Autoritățile au declarat stare de alertă pentru 30 de zile în municipiul Slobozia și în patru comune limitrofe, după ce autorizația de mediu a operatorului de apă-canal a fost suspendată pentru șase luni.

Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Zelenski: „Ucraina are nevoie de rachete pentru sistemele Patriot. Nu vorbim despre cadouri. Suntem pregătiți să cumpărăm”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, afirmă că țara sa are nevoie de rachete pentru sistemele Patriot, după recentul atac rusesc. „Nu vorbim despre cadouri. Ucraina este pregătită să cumpere armamentul”, a subliniat liderul de la Kiev.