Teroare în nordul Israelului. Cel puțin șapte persoane au fost ucise de rachete trase din Liban

62495238

Mai multe rachete trase din Liban au ucis, joi, cel puţin şapte persoane în nordul Israelului, în contextul conflictului ce are loc la frontiera dintre cele două ţări, transmite Reuters.

Cinci oameni au fost ucişi în apropiere de oraşul israelian Metula, situat în apropiere de frontieră, de rachete lansate din Liban, potrivit postului public de radio Kan. Victimele sunt un fermier israelian şi patru lucrători străini. O persoană a fost grav rănită. Armata israeliană a declarat că două rachete au căzut pe un câmp lângă Metula.

Câteva ore mai târziu, doi oameni au fost ucişi în apropierea oraşului Haifa, în timpul unui tir de baraj lansat din Liban.

Un purtător de cuvânt al serviciului Magen David Adom, echivalentul israelian al Crucii Roşii, a confirmat la televiziunea israeliană că două persoane au fost lovite de fragmente de rachete în oraşul Shfaram. Alte trei persoane au fost rănite şi primesc îngrijiri medicale.

Forţele israeliene au lovit un spital în Beit Lahia, în nordul Fâşiei Gaza, cauzând pagube materiale, inclusiv distrugerea unor echipamente medicale, a anunţat Ministerul Sănătăţii din Gaza. Un purtător de cuvânt al armatei israeliene a declarat că are loc o investigaţie privind această informaţie.

Citește și
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”

Proiectilul a lovit etajul 3 al spitalului Kamal Adwan, potrivit autorităţilor palestiniene din Gaza. Un purtător de cuvânt al armatei israeliene a precizat că 100 de presupuşi terorişti au fost arestaţi la parterul clădirii, după ce se baricadaseră în interior. Soldaţii israelieni au găsit arme, bani şi alte materiale în interiorul şi în apropierea spitalului.

Forţele de apărare israeliene (IDF) desfăşoară operaţiuni intense în nordul Fâşiei Gaza, o zonă pe care în urmă cu câteva luni o declaraseră liberă de membri ai mişcării islamiste palestiniene Hamas. Însă în ultimele săptămâni armata israeliană şi-a intensificat operaţiunile aeriene şi terestre pentru a urmări membri ai Hamas care s-au regrupat în celule răzleţe.

Pe de altă parte, emisarul american Amos Hochstein a discutat cu premierul israelian Benjamin Netanyahu despre o eventuală încetare a focului între Israel şi organizaţia şiită libaneză Hezbollah. La discuţie a participat şi coordonatorul Casei Albe pentru Orientul Mijlociu, Brett McGurk. Cei doi oficiali americani s-au întâlnit de asemenea cu ministrul apărării israelian, Yoav Gallant.

Condiţiile pentru o încetare a focului sunt implementarea rezoluţiei 1701 a Consiliului de Securitate al ONU, desfăşurarea armatei libaneze în sudul Libanului şi consolidarea prezenţei sale în zona frontalieră.

Premierul interimar al Libanului, Najib Mikati, declarase, miercuri, că speră într-o încetare a focului ''în următoarele zile''.

Trupele israeliene şi militanţi Hezbollah se confruntau, joi dimineaţă, în zona oraşului strategic Khiam, din sudul Libanului, în condiţiile în care Israelul caută să-şi securizeze frontiera nordică.

Hezbollah opune o ''rezistenţă acerbă'' împotriva trupelor israeliene în zonă. Potrivit postului de televiziune LBCI, armata israeliană ataca în zonă cu artileria şi aviaţia, fiind semnalate câteva explozii puternice.

ONG-ul Observatorul sirian pentru drepturile omului a anunţat că armata israeliană a atacat ţinte şi în Siria, printre care o şosea importantă folosită de Hezbollah pentru a achiziţiona arme iraniene. Trei oameni au murit şi alţi cinci au fost răniţi în atacurile din Kusair, localitate situată în apropiere de graniţa libaneză.

Pe de altă parte, armata israeliană a efectuat o operaţiune în apropierea oraşului Tulkarem, din Cisiordania, patru palestinieni fiind ucişi. Unul dintre aceştia era membru al aripii armate a Hamas din Tulkarem, potrivit media palestiniene. Alţi doi bărbaţi au fost ucişi într-un atac cu dronă. A patra victimă este un bărbat care a fost ucis în timpul confruntărilor în timp ce militarii israelieni se retrăgeau.

Armata israeliană a menţionat că a fost implicată într-o operaţiune antiteroristă în regiune. Tabăra de refugiaţi din apropiere de Tulkarem este considerată un bastion al militanţilor palestinieni din Cisiordania.

Articol recomandat de sport.ro
Ultima aplicație dezinstalată de Becali de pe telefon: „Mă enerva!“
Ultima aplicație dezinstalată de Becali de pe telefon: „Mă enerva!“
Citește și...
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”

Iranul a avertizat România, luni, că va reacționa corespunzător în cazul în care țara noastră va permite Statelor Unite să utilizeze baze de pe teritoriul său pentru operațiuni împotriva Iranului.

Zborurile pe aeroportul din Dubai, reluate treptat după incendiul la un rezervor de carburant provocat de un atac cu dronă
Zborurile pe aeroportul din Dubai, reluate treptat după incendiul la un rezervor de carburant provocat de un atac cu dronă

Traficul aerian s-a reluat parţial, luni, pe aeroportul internaţional de la Dubai, anunţă operatorul acestuia, în urma unei suspendări de mai multe ore, cauzată de incendierea unui rezervor de carburant în urma unui „incident” implicând o dronă.

Zelenski afirmă că SUA au solicitat Ucrainei să le împărtăşească experienţa în materie de interceptare a dronelor
Zelenski afirmă că SUA au solicitat Ucrainei să le împărtăşească experienţa în materie de interceptare a dronelor

Volodimir Zelenski a declarat că SUA au contactat de mai multe ori Ucraina în privinţa experienţei dobândite în interceptarea dronelor Shahed de fabricaţie iraniană, a informat duminică agenţia de presă Ukrinform, citată de Xinhua.

Recomandări
Raport OCDE. Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri
Raport OCDE. Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri

Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri la adresa sustenabilităţii pe termen lung a finanţelor publice, arată un raport al OCDCE

Ilie Bolojan: „Cumulul pensiei cu salariul va fi posibil dacă renunţi la 85% din valoarea pensiei speciale”
Ilie Bolojan: „Cumulul pensiei cu salariul va fi posibil dacă renunţi la 85% din valoarea pensiei speciale”

Proiectul care priveşte cumulul pensie salariu la instituţiile de stat ar trebui să intre în şedinţa de Guvern săptămâna viitoare, a anunţat duminică premierul Ilie Bolojan.

Premiile Oscar 2026: One Battle After Another - cel mai bun film. O româncă a câștigat un Oscar. Principalele momente VIDEO
Premiile Oscar 2026: One Battle After Another - cel mai bun film. O româncă a câștigat un Oscar. Principalele momente VIDEO

Toți ochii au fost aținți spre Los Angeles, unde a avut loc prestigioasa gală a premiilor Oscar. Filmul „One Battle After Another” a câștigat marele trofeul, dar și alte 5 statuete, inclusiv pentru cel mai bun regizor, montaj sau casting.