SUA trimit alte arme în Ucraina. Rachete, muniții și blindate de 125 milioane de dolari

62397117
Shutterstock

Un nou pachet de asistență militară pentru Ucraina, valorând 125 de milioane de dolari, a fost anunțat vineri. SUA vor trimite rachete Stinger, muniţie de artilerie şi sisteme anti-blindate.

Este vorba de cea de a zecea tranşă de echipamente pentru Ucraina, după aprobarea de către preşedintele Joe Biden a unui ajutor suplimentar în aprilie, a precizat purtătorul de cuvânt al Casei Albe pentru securitate naţională, John Kirby, transmite Reuters, preluat de Agerpres.

SUA au oferit Ucrainei ajutoare militare în valoare de peste 50 de miliarde de dolari începând din 2022, dar există îngrijorări cu privire la viitorul sprijin al Statelor Unite pentru Kiev în cazul în care Donald Trump va câştiga alegerile prezidenţiale programate pentru 5 noiembrie.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Otravă pentru şobolani găsită într-un borcan de hrană pentru bebeluşi. Produsul fusese retras din peste 1.000 de magazine

Poliția din Austria a anunțat sâmbătă seară că într-un borcan de hrană pentru bebeluși marca HiPP a fost găsită otravă pentru șobolani.

Președintele Iranului: „Trump nu are dreptul să priveze Teheranul de programul nuclear”

Preşedintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a declarat duminică că Donald Trump nu are nicio justificare pentru a priva Iranul de drepturile sale nucleare, în contextul disputelor continue dintre Washington şi Teheran privind programul nuclear iranian.

Ce au pățit două eleve de la o școală din Italia. Părinții lor au cerut deschiderea unei anchete interne

O profesoară dintr-o școală gimnazială din Mestre, Italia, a tăiat părul a două eleve în timpul orei, în fața colegilor, după o întrebare legată de un exercițiu. Incidentul a declanșat reacții din partea părinților și o anchetă internă a școlii.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne, față de scrutinul precedent. Partidul lui Radev, favorit în sondaje

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.