SUA, profund ingrijorate dupa ce un tanar american a fost batut intr-o inchisoare din Israel

×
Codul embed a fost copiat

Statele Unite s-au declarat "profund ingrijorate", sambata, dupa ce un adolescent american, arestat de autoritatile israeliene, ar fi fost "batut crunt" in inchisoare de catre politie.

Totul s-a intamplat in contextul in care tensiunile dintre Israel si palestinieni se intensifica, relateaza AFP.

Intr-un comunicat, Departamentul de Stat a "condamnat utilizarea in exces a fortei", a carei victima a fost Tareq Abu Khdeir, in varsta de 15 ani, varul tanarului palestinian rapit marti seara si ars de viu, si a cerut o "ancheta rapida, transparenta si credibila".

Purtatoarea de cuvant a diplomatiei americane, Jennifer Psaki, a confirmat ca adolescentul, un cetatean american, este "detinut la Ierusalim de catre autoritatile israeliene" si a anuntat ca un reprezentant al consulatului american l-a vizitat sambata. Departamentul de Stat si-a "reafirmat ingijorarea fata de intensificarea violentelor si a facut apel ca toate partile sa ia masuri pentru restabilirea calmului".

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Adolescent palestinian, rapit si ucis la Ierusalim intr-o
Adolescent palestinian, rapit si ucis la Ierusalim intr-o "presupusa actiune de razbunare"

Un tanar palestinian in varsta de 17 ani a fost rapit in Ierusalimul de Est anexat si ocupat de catre Israel, dupa care a fost ucis intr-o "presupusa actiune de razbunare", in urma uciderii celor trei adolescenti israelieni in Cisiordania.

Hamas, dupa amenintarile armatei israeliene: Orice ofensiva a Israelului va deschide
Hamas, dupa amenintarile armatei israeliene: Orice ofensiva a Israelului va deschide "portile infernului"

Miscarea Hamas a avertizat luni Israelul ca "orice escaladare sau razboi va deschide pentru el portile infernului" si a amenintat cu represalii, ca raspuns la declaratiile care au acuzat Hamas de moartea a trei adolescenti rapiti in Cisiordania.

Trei adolescenti israelieni ar fi fost asasinati in Cisiordania. Israelul ameninta ca va
Trei adolescenti israelieni ar fi fost asasinati in Cisiordania. Israelul ameninta ca va "distruge" miscarea Hamas

Cei trei adolescenti israelieni disparuti in Cisiordania din 12 iunie au fost gasiti morti, anunta surse oficiale israeliene citate de site-ul Ynetnews.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.