Soţia româncă a lui Puigdemont, lăsată singură cu 2 copii de soţul fugar

61919216
Getty

Jurnalista româncă Marcela Topor, soţia preşedintelui separatist catalan destituit Carles Puigdemont, nu ştie când îşi va revedea soţul - fugit din ţară la Bruxelles.

Soţia liderului separatist, în vârstă de 41 de ani, a fost fotografiată în public, miercuri, pentru prima dată după îndrăzneaţa fugă a soţului ei. Ea apare stresată şi obosită în imagini, în care este surprinsă aducându-şi fiicele acasă de la şcoală, scrie Daily Mail, citat de News.ro.

După ce le-a lăsat acasă, jurnalista a plecat din nou cu maşina la o întâlnire.

O sursă apropiată familiei a declarat pentru tabloidul britanic că ”ea se află într-o perioadă foarte dificilă. Nu ştie dacă îşi va mai vedea soţul vreodată”.

Fostul preşedinte catalan, mai în vârstă cu 13 ani ca soţia sa, a părăsit Spania luni, abandonându-şi promisiunea de a ”rezista paşnic” eforturilor Madridului de a-i închide Guvernul, comentează MailOnline.

Topor a rămas singură cu copiii - Magalí (10 ani) şi Maria (8 ani) -, după ce soţul ei a fugit de arestare în Belgia.

Puidgemont a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă la Clubul Presei, la Bruxelles, că nu intenţionează să ceară azil în Belgia şi a subliniat că se va întoarce acasă doar dacă va primi asigurări că va fi judecat corect. El nu a oferit niciun indiciu despe când ar putea să se întoarcă în ţară.

El a fost citat să se prezinte la Audienţa Naţională joi şi vineri, pentru a fi inculpat de rebeliune, răzvrătire şi deturnare de fonduri, acuzaţii de care dacă va fi găsit vinovat rscă să fie condamnat la până la 30 de ani de închisoare.

Topor, o persoană timidă, trăieşte împreună cu copii într-o casă modestă, la Sant Julià de Ramis, la aproximativ o oră şi jumătate distanţă cu maşina de Barcelona.

Marcela Topor si Carles Puigdemont

Soţul ei locuieşte de obicei împreună cu ele, deşi deţine un apartament la Barcelona.

După ce Parlamentul catalan a proclamat vineri o republică, Puigemont s-a izolat în casa familiei, evitând lumina reflectoarelor, în timp ce ţara a intrat în haos, scrie tabloidul.

El a fost fotografiat luând prânzul la un restaurant vecin şi a urmărit duminică, la televizor, echipa locală, Girona, care a bătut Real Madridul acasă.

Topor, care vorbeşte spaniolă, engleză, catalană şi română, este redactoră la revista de limbă engleză Catalonia Today, fondată de soţul ei, şi prezintă Catalan Connections, o serie de interviuri televizate difuzate de un post local.

Alintată de prieteni ”Mars”, ea l-a cunoscut pe Puidgemont în 1996, când a jucat într-o piesă la Festivalul Internaţional de Teatru pentru Amatori în oraşul natal al viitorului ei soţ. El era directorul centrului cultural în care s-a jucat piesa.

Fiica unei familii modeste din Vaslui, în România, Topor a absolvit Liceul Mihai Kogălniceanu în 1994. Potrivit unor informaţii de presă, este prezentată de către foşti colegi de clasă ca ”o elevă discretă, harnică şi pasionată de studierea limbilor străine”.

După liceu s-a înscris la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, unde a studiat limbi străine.

Ea s-a implicat în teatru şi a jucat în Catalonia pe când se afla în anul doi de studii. Atunci l-a cunoscut pe Puigdemont.

Articol recomandat de sport.ro
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
Citește și...
Prețurile carburanţilor cresc puternic în Bulgaria pe fondul războiului din Orientul Mijlociu. Evoluția prețurilor la pompă

Preţurile carburanţilor în Bulgaria au crescut semnificativ de la începutul războiului din Orientul Mijlociu, înregistrându-se un avans de 19,9% la benzină şi de 38,8% la motorină, conform datelor Agenţiei Naţionale de Venituri, informează Novinite.

Rusia anunţă că drone ucrainene au lovit un petrolier în Marea Neagră. Căpitanul turc al navei este rănit

Drone ucrainene au lovit, în Marea Neagră, un petrolier sub pavilion liberian, iar căpitanul turc al acestei nave este rănit și spitalizat, au anunțat joi autoritățile ruse, relatează Reuters.

Un producător chinez vrea să introducă toaletă integrată, acţionată prin comandă vocală, în mașinile electrice

Producătorul auto chinez Seres a depus un brevet pentru toaletă integrată în maşină, ascunsă sub scaun şi acţionată prin comandă vocală, conform unei baze de date guvernamentale, informează joi AFP.

Recomandări
Rata anuală a inflaţiei în România este de trei ori mai mare decât media UE. Țările care conduc topul celor mai mici scumpiri

Rata anuală a inflaţiei în Uniunea Europeană a crescut puternic până la 2,8% în martie, de la un nivel de 2,1% în februarie, iar România este în continuare ţara cu cea mai ridicată inflaţie, arată datele publicate joi de Eurostat.

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice se întorc acasă. Unde pot fi văzute de publicul larg

Guvernul României anunță repatrierea Coifului de la Coțofenești și a celor două brățări dacice recuperate. 

Românii vor putea ajunge pe ”lista ruşinii” pentru datorii de peste 1.200 de lei. Cine este vizat de noile reguli fiscale

Persoanele fizice vor putea fi incluse pe "lista ruşinii" pentru obligaţii fiscale restante de cel puţin 1.200 de lei, iar persoanele juridice de cel puţin 5.000 de lei.