Mesajul liderilor lumii după atacul din New York. May: „Vom învinge iadul terorist”

61919208
AFP

Liderii lumii și-au manifestat simpatia față de poporul american și au transmis condoleanțe familiilor celor care au murit în atacul ce a lovit în inima New York-ul.

 Donald Trump a transmis un mesaj pe Twitter tuturorcelor care au pierdut oameni dragi în atacul din Manhattan.

„Gândurile, condoleanțele și rugăciunile mele se îndreaptă către victimele și familiilor celor care au suferit în urma atacului terorist din New York. Dumnezeu și țara voastră este cu voi”, scrie Donald Trump.

Alături de Donald Trump mai mulți lideri ai lumii au promis că vor depune eforturi pentru a combate terorismul.

„Consternată de acest atac laș, gândurile mele se îndreaptă către toți cei afectați. Vom sta uniți pentru a învinge iadul terorisit. Regatul Unit este alături de New York”, a declarat prim-ministrul britanic, Theresa May.

Președintele Argentinei, Mauricio Macri, a reacționat ca urmare a atacului terorist, după ce cinci cetățeni au fost victimele atacatorului, susținând că țara sa „este la dispoziția rudelor victimelor argentiniene”.

Fostul președinte al Statelor Unite, Barack Obama, a avut un mesaj pentru locuitorii din New York, dar și pentru salvatori.
Michelle și cu mine ne gândim la victimele atacului de la New York și la cei care ne țin în siguranță.”

 

„Locuitorii din New York știu ce fel de atac este - o încercare de-a semăna frica. Stăm uniți împotriva terorii în timp ce ne jelim victimele și le mulțumim polițiștilor din New York”, scrie Bill Clinton.

Președintele Franței a ținut să-și exprime solidaritatea față de poporul american, Franța fiind un stat care s-a confruntat cu mai multe atentate teroriste de-a lungul ultimilor ani.

„Îmi exprim emoțiile și solidaritatea Franței față de New York și față de Statele Unite ale Americii. Unitățile noastre de luptă pentru libertate sunt mai unite ca niciodată”, scrie Emmanuel Macron.

„Gândurile și rugăciunile mele se îndreaptă spre New York. Vieți inocente au fost curmate astăzi. Stăm uniți împotriva atacurilor lașe date umanității”, scrie prim-ministrul Malaeziei

Secretarul General al NATO a ținut să întârească sprijinul în lupta împotriva terorismului.

„Gândurile mele se îndreaptă către toți cei afectați de oribilul atac din Manhattan. Suntem aproape de Statele Unite în lupta comună împotriva terorismului”.

Liderul european, Donald Tusk a ținut să exprime că Uniunea Europeană este alături de Statele Unite.

„Un alt atac terorist bolnav și inutil, împotriva locuitorilor din New York și a lumii libere. Europa este alături de Statele Unite ale Americii”

”Sunt mâhnit de atacurile teroriste din ultimele zile în Somalia, Afganistan, iar marți la New York”, a declarat papa argentinian în faţa unei mulţimi de credincioşi adunaţi în Piaţa Sfântul Petru cu ocazia rugăciunii Angelus.

”Denunţând asemenea acte de violenţă, mă rog pentru defuncţi, pentru răniţi şi pentru apropiaţii lor”, a adăugat Jorge Bergoglio, cerând credincioşilor să se roage pentru ca Dumnezeu ”să convertească inima teroriştilor şi să elibereze lumea de ură şi nebunia ucigaşă care abuzează numele lui Dumnezeu pentru a semăna moartea”, este mesajul Suveranului Pontif.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Şeful NATO confirmă că rachetele nord-coreene pot lovi Europa. Şi România e în raza lor

Regimul de la Phenian a reuşit să pună în alertă întreaga planetă prin programele sale de înarmare.

Programul "Loteria Vizelor" ar putea fi schimbat complet după atentatul din New York

Trump îndeamnă la adoptarea unui sistem american al vizelor bazat pe merit, în urma atentatului de la New York

Putin, vizită oficială în Iran. "E alianţa viitorului în Orientul Mijlociu"

Vladimir Putin și-a început miercuri vizita oficială în Iran.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.