Sora lui Emiliano Sala, în stare gravă după o tentativă de sinucidere. Au trecut doi ani de când fotbalistul a murit

62016444
Getty

Romina Sala, sora fostului fotbalist argentinian Emiliano Sala, este internată în stare gravă într-un spital din oraşul Santa Fe, în nordul ţării, în urma unei tentative de sinucidere.

Romina Sala a fost internată marţi dimineaţă, iar în ultimele ore starea sa a cunoscut "o uşoară îmbunătăţire", însă rămâne "complicată", fiind nevoie de asistenţă respiratorie, a indicat, pentru EFE, Diego Ribero, prieten al familiei şi preşedinte al clubului San Martin de Progreso, la care Emiliano a jucat la începutul carierei.

Potrivit lui Ribero, simptomele pe care le-a prezentat ar fi compatibile cu o tentativă de sinucidere.

Romina Sala şi mama sa au fost persoanele care au mers în Franţa pentru a participa la căutarea avionului cu care călătorea Emiliano, în ianuarie 2019, şi care a dispărut în Canalul Mânecii când zbura spre Cardiff, oraşul noii echipe a atacantului.

Corpul lui Sala a fost recuperat după două săptămâni din epava avionului aflată la o adâncime de 67,7 metri, dar cel al pilotului nu a fost găsit.

Pe 26 aprilie 2019, Horacio Sala, tatăl fotbalistului, a decedat în urma unui infarct, la 58 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
FOTO Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Citește și...
Papa Leon al XIV-lea le-a mulţumit locuitorilor din Insulele Canare pentru primirea navei de croazieră MV Hondius

Papa Leon al XIV-lea a mulţumit pentru „ospitalitatea care caracterizează poporul din Insulele Canare” pentru că a permis sosirea navei de croazieră MV Hondius, afectată de o epidemie de hantavirus.

Familia unui bărbat decedat a creat un avatar al acestuia cu inteligența artificială. Mama lui crede că fiul încă trăiește

Un caz emoționant și controversat din China stârnește dezbateri aprinse despre limitele inteligenței artificiale și ale durerii umane, relatează South China Morning Post. 

Ultimele evoluţii în războiul din Orientul Mijlociu: Iranul ameninţă în cazul unui atac asupra petrolierelor sale

AFP prezintă situaţia din Orientul Mijlociu, cu ultimele evoluţii din weekend legate de conflict.

Recomandări
Unde este cel mai greu să trăiești în România. Datele oficiale ale Guvernului despre sărăcie și ajutoare sociale

Datele oficiale ale Guvernului României arată că sărăcia lovește cel mai dur în Moldova, sudul Munteniei și Oltenia, în timp ce orașele mari rămân ferite. Zeci de mii de români primesc ajutor social pentru a supraviețui.

Nava cu focar de hantavirus a ajuns în Tenerife. Șeful Organizației Mondiale a Sănătății: ”Acesta NU este un nou Covid”

Nava de croazieră la bordul căreia a fost raportat un focar de hantavirus a încheiat calvarul voiajului pe mare. Ambarcațiunea sub pavilion olandez a ajuns în insula Tenerife.

Războiul din Ucraina ”se apropie de final”, afirmă președintele Vladimir Putin, ”dar situaţia rămâne gravă”

Preşedintele rus Vladimir Putin a asigurat sâmbătă că războiul din Ucraina „se apropie de final”, criticând ţările occidentale pentru sprijinul acordat Kievului, relatează AFP şi Reuters, potrivit News.ro.