Oscar Pistorius a fost condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare pentru omor din culpa. Reactia familiei victimei

×
Publicitate

Oscar Pistorius a fost condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare pentru omor din culpa.

Judecatoarea Thokozile Masipa l-a mai condamnat pe Pistorius la trei ani de inchisoare cu suspendare pentru folosire de arme de foc. Imediat dupa incheierea citirea sentintei, campionul sud-african a fost dus la inchisoare.

Procurorul Gerrie Nel a cerut minimum zece ani de inchisoare cu executare pentru Pistorius, in timp ce apararea a pledat pentru o pedeapsa cu munca in folosul comunitatii.

Oscar Pistorius, in varsta de 27 de ani, a impuscat-o mortal la 14 februarie 2013 pe Reeva Steenkamp, model sud-african cu care avea o relatie de trei luni.

Familia modelului Reeva Steenkamp, ucisa in februarie 2013, s-a declarat multumita, marti, de pedeapsa de cinci ani de inchisoare cu executare primita de campionul paralimpic Oscar Pistorius.

"Da, sunt foarte multumit de sentinta", a declarat jurnalistilor Barry Steenkamp, tatal victimei. Avocatul familiei Steenkamp a afirmat ca sentinta este corecta. "Familia considera ca este o sentinta corecta si sunt satisfacuti", a precizat avocatul Petrus de Bruyn.

Oscar Pistorius

Procesul lui Pistorius a inceput in luna martie 2014. Judecatoarea Thokozile Masipa a citit in instanta, la 12 septembrie, concluziile sale in acest caz.

Campionul paralimpic Oscar Pistorius a fost gasit vinovat de omor din culpa de justitia sud-africana, dar a obtinut dreptul de a ramane in libertate pe cautiune pana la reluarea discutiilor in cazul sau la tribunalul din Pretoria.

 Oscar Pistorius nu va face apel la sentinta primita, a anuntat, marti, familia sportivului sud-african. De asemenea, procurorul sud-african care a instrumentat acest caz nu s-a hotarat daca va face apel la aceasta sentinta. "Am fost dezamagiti de faptul ca Oscar Pistorius a fost incadrat la ucidere din culpa. Nu ne-am decis daca vom face apel. Avem 14 zile pentru a analiza legea si vrem sa ne asiguram ca faptele si legea ne permit sa facem apel", a declarat Nathi Mncube, purtatorul de cuvant al procurorului Gerrie Nel.

Pe de alta parte, unul dintre avocatii lui Pistorius, Roxanne Adams, a spus ca sportivul sud-african ar putea sta doar zece luni la inchisoare, dupa care sa fie pus sub arest la domiciliu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Criza in Ucraina. Momentul in care Putin si Porosenko si-au dat mana la Milano. Ce au declarat dupa intalnire

17 octombrie 2014. Vladimir Putin i-a asigurat pe liderii UE ca Rusia nu este interesata sa creeze in Ucraina o noua regiune separatista similara Transnistriei, din R. Moldova.

"Eram suparat pe toti si toate". Scuza unui criminal in serie care a omorat 39 de persoane in ultimele zece luni

Un barbat a fost arestat in Brazilia, sub acuzatia ca ar fi ucis 39 de persoane. De altfel, suspectul, in varsta de 26 de ani, si-a marturisit cumplitele fapte.

Imagini video cu Nina Pham, prima persoana care s-a imbolnavit de Ebola pe teritoriul SUA. Mesajul pe care l-a transmis

Prima asistenta medicala contaminata cu virusul Ebola in Statele Unite apare zambitoare si lucida intr-o inregistrare video data publictatii joi.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu: După 1 septembrie se va intra într-un calendar pentru desemnarea unui prim-ministru

Preşedintele Camerei Deputaţilor, liderul PSD Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că, după data de 1 septembrie, se va intra într-un calendar pentru desemnarea unui viitor prim-ministru.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.