Şefii de stat major din ECOWAS au stabilit detaliile unei "eventuale intervenţii militare" în Niger

62372169
Profimedia

Detaliile unei "eventuale intervenţii militare" a Comunităţii Economice a Statelor Vest-Africane (ECOWAS) împotriva puciştilor din Niger au fost "stabilite", a anunţat vineri unul dintre oficialii ECOWAS, după reuniunea şefilor de stat major, scrie AFP.

"La această reuniune au fost elaborate toate elementele unei posibile intervenţii, inclusiv resursele necesare, dar şi cum şi când vom desfăşura forţa", a declarat comisarul pentru Afaceri Politice şi de Securitate, Abdel-Fatau Musah.

"Şefii de stat major şi echipa lor au lucrat 24 de ore din 24 (de miercuri) pentru a elabora un concept de operaţiuni pentru o posibilă intervenţie militară în Republica Niger cu scopul de a restabili ordinea constituţională şi a asigura eliberarea preşedintelui reţinut", a adăugat el.

Comunitatea Economică a Statelor Vest-Africane, care a impus sancţiuni Nigerului după lovitura de stat, le-a dat puciştilor un ultimatum să-l repună în funcţie pe preşedintele Bazoum până duminică, ameninţând în caz contrar cu o intervenţie militară. Aceasta ar riscă să creeze o criză regională majoră, în condiţiile în care Mali şi Burkina Faso, state unde junte militare anti-occidentale au preluat de asemenea puterea, au ameninţat la rândul lor că vor interveni de partea Nigerului. Guineea s-a delimitat de o eventuală acţiune militară, dar alte state membre ale ECOWAS, precum Senegal şi Benin, s-au declarat dispuse să participe.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
Citește și...
Mașini electrice într-o expoziție de top la Salonul Auto de la Beijing. China vrea să cucerească piețele globale

Marii producători auto globali își prezintă cele mai recente vehicule electrice (EV) și aplicații de inteligență artificială (AI) la Salonul Auto de la Beijing, care se desfășoară în perioada 24 aprilie - 3 mai. 

Raport ONU: Posibile crime de război ale Israelului în Liban. Asasinate, muniție cu fosfor alb și strămutări forțate

Un raport al Biroului Înaltului Comisar al ONU pentru Drepturile Omului (OHCHR) denunță vineri că Israelul ar fi comis „încălcări grave ale dreptului internațional” și posibile crime de război în atacurile sale recente asupra Libanului.

Premierul Poloniei pune la îndoială „loialitatea” SUA față de NATO: „Nu vreau să fiu atât de pesimist, dar am unele rezerve”

Prim-ministrul Poloniei și-a exprimat îndoiala cu privire la faptul că SUA ar fi „loiale” angajamentului asumat în cadrul NATO de a apăra Europa în cazul unui atac rus și a îndemnat UE să devină o „adevărată alianță” în protejarea continentului.

Recomandări
Exemple de salarii bugetare pe noua lege-cadru. Cât vor câștiga profesorii, magistrații și militarii

Guvernul a elaborat o primă formă a legii salarizării din sistemul bugetar. În forma actuală, aceasta stabilește cum ar putea fi calculate salariile angajaților la stat. Până când ar putea fi pus în dezbatere publică, proiectul ar putea suferi modificări.

Scenariile luate în calcul de liderii PNL, după demisiile miniștrilor PSD. Ce variante are președintele Nicușor Dan

La zece luni de când Guvernul Bolojan a fost instalat în funcție, miniștrii PSD au părăsit oficial Executivul. Demisiile lor au fost trimise și înregistrate joi seară la Administrația Prezidențială.

Trump ar fi încercat să acceseze codurile nucleare. Cine i-a spus „Nu” în față, după care s-a certat cu președintele SUA

Președintele Trump susține că Iranul a fost zdrobit din punct de vedere militar. Dar îl contrazic chiar serviciile de informații americane.