Cum poti ajunge la 110 ani. Secretul longevitatii sta in cinci alimente. Afla care sunt

×
Publicitate

Fiecare centenar are propria "reteta", fie ca e vorba de activitate fizica, regim alimentar echilibrat sau pur si simplu o zestre genetica buna.

 Insa un mosulet din Arizona, care tocmai a serbat 110 ani, marturiseste ca a ajuns la aceasta varsta datorita unor alimente. 5 la numar, deloc greu de procurat!

La 110 ani, Bernardo LaPallo arata surprinzator de bine. Nu multi ar putea sa-i ghiceasca varsta acestui batranel care nu a abandonat nici macar acum cartile, sahul si cuvintele incrucisate. Ii pastreaza mintea alerta, iar tatal lui, care a murit la 98 de ani, l-a invatat sa-si antreneze creierul. Nu acesta e insa secretul longevitatii sale.

Veteranul sustine ca n-a fost niciodata bolnav cu adevarat si ca totul se datoreaza unor alimente pe care le considera esentiale pentru o batranete lunga si fara griji. Usturoiul, mierea, scortisoara, ciocolata si uleiul de masline. Aceasta combinatie, crede barbatul, l-a ajutat sa ajunga la 110 ani. De profesie bucatar, nu era chiar strain de proprietatile acestor ingrediente.

Bernardo LaPallo: "Tatal meu mi-a zis sa nu mananc carne rosie. Nu avea nimic impotriva celei de miel, insa m-a avertizat de cea rosie, de crenvursti si cartofi prajiti."

Mai mult, batranul e atat de sigur de reteta lui incat isi impartaseste din experienta lunga de viata si pe internet. Colaboreaza la o pagina speciala, unde curiosii pot gasi si cateva retete.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Ferrari a lansat un model exclusiv cu motor V12 şi cutie manuală, dedicat pasionaţilor de automobile clasice

Ferrari a lansat modelul 12Cilindri Manuale, o ediţie limitată cu motor V12 şi cutie de viteze manuală, destinată pasionaţilor de automobile pe benzină, transmite Reuters.

Un nou incendiu de vegetație a mistuit aproape 1.000 de hectare în Pirineii francezi, pe fondul caniculei. FOTO

Un nou incendiu de vegetaţie a izbucnit sâmbătă seara în Pirineii francezi, mistuind aproape 1.000 de hectare, au anunţat autorităţile din ţară, care se confruntă cu un nou val de căldură în sud, transmite duminică AFP.

Trump anunţă o posibilă întâlnire cu Netanyahu la Casa Albă: „Ne înţelegem foarte bine. Știe cine este şeful”

Premierul israelian, Benyamin Netanyahu, ar putea să se deplaseze la Casa Albă chiar săptămâna viitoare, a declarat sâmbătă președintele Donald Trump pentru Axios, adăugând că prim-ministrul ştie care dintre cei doi lideri este „şeful”.

Recomandări
Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

Cum va arăta Parcul „Prieteniei Româno-Americane Donald Trump” din Sectorul 4. Băluță a prezentat conceptul

Primarul Sectorului 4 Daniel Băluţă a prezentat conceptul Parcului Prieteniei Româno-Americane „Donald Trump”, despre care afirmă că înseamnă prietenie, valori comune şi respect între naţiuni.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.