Rusia: Refuzul europenilor de a ridica sancţiunile arată că ei nu vor pace. Olaf Scholz: „Suntem departe de pace”

peskov putin
Getty

Refuzul ţărilor europene de a ridica sancţiunile impuse Rusiei din cauza invaziei sale, neprovocate şi nelegitime, împotriva Ucrainei arată că "ele nu vor să urmeze calea păcii", a acuzat vineri Kremlinul, citat de AFP.

"Dacă ţările europene nu vor să urmeze calea păcii, aceasta înseamnă că ele nu vor să urmeze calea păcii", a afirmat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse Dmitri Peskov în conferinţa sa de presă zilnică.

Ridicarea sancţiunilor împotriva băncii ruse de export agricol este "parte integrantă a acordului cu privire la armistiţiul în Marea Neagră", a spus el.

În urma discuţiilor desfăşurate marţi în din Arabia Saudită, care au fost mediate de Washington, Casa Albă a anunţat un acord privind un armistiţiu în Marea Neagră, unde ostilităţile sunt extrem de limitate de luni de zile.

Dar Moscova a cerut imediat ridicarea mai multor restricţii care îi afectează exporturile de produse agricole şi de îngrăşăminte.

Citește și
Cary-Hiroyuki Tagawa
Unul dintre cei mai buni actori ai Japoniei, Cary-Hiroyuki Tagawa, celebru la Hollywood, a murit în urma unui AVC

Ţările aliate Ucrainei, reunite joi la Paris în prezenţa preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, au exclus orice ridicare a sancţiunilor, luând în schimb în considerare înăsprirea lor pentru a accentua presiunea asupra Rusiei pentru a o forţa la o pace autentică.

"Nu are niciun sens să punem capăt sancţiunilor până când pacea nu este într-adevăr restabilită şi, din păcate, suntem încă departe de aceasta", a declarat cancelarul german Olaf Scholz.

Casa Albă a declarat marţi că Kievul şi Moscova s-au angajat să ia "măsuri pentru punerea în aplicare (...) a acordului privind interzicerea loviturilor împotriva instalaţiilor energetice" de ambele părţi.

Dar nicio dată exactă şi nicio condiţie nu au fost menţionate, iar de atunci Ucraina şi Rusia s-au acuzat reciproc de mai multe lovituri împotriva unor astfel de infrastructuri.

Dmitri Peskov a declarat vineri că tentativele ucrainene de a efectua atacuri în acest sens "continuă zilnic". El a sugerat că unităţi ale armatei ucrainene "nu ascultă de ordinele autorităţilor ţării" cu privire la încetarea loviturilor.

Mai mult, Peskov susţine că, "pentru moment", Rusia respectă acest angajament, ceea ce Ucraina dezminte.

"Rusia îşi rezervă dreptul, dacă regimul de la Kiev nu respectă acest moratoriu, să nu-l respecte nici ea", a spus Peskov, în condiţiile în care Moscova nu a încetat nici pentru o zi să bombardeze obiective civile în Ucraina.

UE nu va ridica sancţiunile împotriva Rusiei până când aceasta nu va pune capăt războiului în Ucraina, a reiterat şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vineri, într-o declaraţie pentru postul de televiziune francez LCI.

"Sancţiunile sunt foarte importante, ele dor. Acestea au efect asupra economiei ruse şi reprezintă o pârghie puternică. Prin urmare, vor rămâne în vigoare până când o pace justă se va fi instalat în Ucraina", a declarat Ursula von der Leyen.

"În fine, Ucraina este cea care va decide ceea ce reprezintă o pace justă şi durabilă pentru ea", a adăugat preşedinta Comisiei Europene, avertizând că "Putin nu se va opri decât dacă este descurajat de o postură militară puternică".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Unul dintre cei mai buni actori ai Japoniei, Cary-Hiroyuki Tagawa, celebru la Hollywood, a murit în urma unui AVC
Unul dintre cei mai buni actori ai Japoniei, Cary-Hiroyuki Tagawa, celebru la Hollywood, a murit în urma unui AVC

Cary-Hiroyuki Tagawa, devenit celebru datorită rolurilor sale din filme precum "Mortal Kombat" (1995), "Pearl Harbor" (2001) şi "Ultimul împărat" - "The Last Emperor" - (1987), a încetat din viaţă la vârsta de 75 de ani.

Şapte persoane au murit și 11 au fost rănite în Turcia după ce un autobuz s-a ciocnit cu un camion
Şapte persoane au murit și 11 au fost rănite în Turcia după ce un autobuz s-a ciocnit cu un camion

Şapte persoane au murit şi 11 au fost rănite sâmbătă, când un autobuz s-a izbit de un camion pe o autostradă din sudul Turciei, potrivit unui comunicat al biroului guvernatorului local, informează AFP.

Un copil din Afganistan a fost obligat să execute public un bărbat care i-a ucis 12 rude, în fața a 80.000 de oameni. VIDEO
Un copil din Afganistan a fost obligat să execute public un bărbat care i-a ucis 12 rude, în fața a 80.000 de oameni. VIDEO

Talibanii din Afganistan au obligat un băiat de 13 ani să execute public un bărbat, în faţa a zeci de mii de oameni, după ce acesta fusese găsit vinovat de uciderea a peste 12 membri ai familiei copilului.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.