Rusia anunţă că a doborât 51 de drone ucrainene deasupra teritoriului rus

62491907
Shutterstock

Ministerul rus al Apărării anunţă duminică doborârea a 51 de drone ucrainene, în noaptea de sâmbătă spre duminică, deasupra teritoriului rus, relatează AFP.

 

În total 18 drone au fost interceptate în regiunea Tambov, un oraş situat la aproximativ 400 de kilometri de frontiera cu Ucraina, iar 16 în sectorul oraşului de frontieră Belgorod, anunţă într-un comunicat postat pe Telegram ministerul.

Celelalte drone au fost doborâte în regiunile Oriol, Briansk, Lipeţk şi Voronej.

O dronă a fost interceptată în regiunea Kursk, unde trupe ucrainene poartă o ofensivă terestră din august şi în care deţin controlul asupra câtorva sute de kilometri pătraţi.

Rusia anunţă aproape zilnic că distruge drone ucrainene lansate împotriva teritoriului rus.

Kievul anunţă că desfăşoară aceste atacuri, care vizează adesea instalaţii energetice, ca răspuns la bombardamente ruse pe teritoriul ucrainean.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Putin speră că Occidentul i-a "auzit" avertismentele împotriva unui posibil acord pentru ca Ucraina să atace Rusia

Preşedintele rus Vladimir Putin speră că Occidentul i-a "auzit" avertismentele împotriva unui posibil acord pentru ca Ucraina să atace în profunzimea teritoriului Rusiei cu arme occidentale, într-un interviu difuzat duminică pe Telegram, conform AFP.

A murit cea mai în vârstă persoană din SUA. Câți ani avea americanca a cărei soră s-a stins la 106 ani

Cunoscută drept „Regina Elizabeth din Houston”, Elizabeth Francis a murit săptămâna aceasta la vârsta de 115 ani, devenind astfel cea mai în vârstă persoană din Statele Unite şi a treia cea mai în vârstă persoană din lume, scrie CNN.

 

Georgia își ia adio de la Europa, potrivit rezultatelor preliminare ale alegerilor legislative. ”Este un caz rar în lume”

Cel mai puternic om din Georgia a câştigat alegerile legislative de sâmbătă, potrivit primelor rezultate oficiale.

 

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.