Rusia afirmă că a avertizat SUA cu 30 de minute înainte de lansarea rachetei hipersonice asupra Ucrainei

62481251

Rusia a avertizat Statele Unite cu 30 de minute înainte de lansarea unei rachete balistice hipersonice cu rază medie de acţiune asupra Ucrainei.

Declarația a fost făcută joi purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenţiile de presă ruse, relatează AFP.

„Alerta a fost trimisă automat cu 30 de minute înainte de lansare", a spus Peskov, precizând că Moscova a menţinut "o comunicare constantă" cu Statele Unite pe tema armelor nucleare.

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat joi seara, într-un discurs către naţiune, că Rusia a lansat un atac cu rachetă balistică hipersonică cu rază medie de acţiune asupra unei instalaţii militare ucrainene şi a avertizat Occidentul că Moscova ar putea lovi instalaţiile militare ale oricărei ţări ale cărei arme sunt folosite împotriva Rusiei.

Vladimir Putin a declarat că Occidentul escaladează conflictul din Ucraina permiţând Kievului să lovească Rusia cu rachete cu rază lungă de acţiune şi că acest conflict a devenit un conflict global.

Ca reacţie, Casa Albă a declarat că "Rusia este cea care provoacă escaladarea" în Ucraina, în condiţiile în care Moscova acuză Washingtonul că a agravat conflictul autorizând armata ucraineană să folosească arme cu rază lungă de acţiune pentru a lovi teritoriul rus.

„Escaladarea majoră este că Rusia s-a îndreptat către o altă ţară", a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre, referindu-se la faptul că soldaţi nord-coreeni luptă în prezent împotriva Ucrainei.

Statele Unite „nu au niciun motiv” să-şi schimbe doctrina nucleară după ce Rusia a făcut acest lucru, a mai spus ea.

„Este acelaşi discurs iresponsabil pe care îl auzim din partea Rusiei de doi ani", a mai spus Karine Jean-Pierre după ce Moscova a extins posibilitatea utilizării de arme nucleare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Atenţionare de călătorie MAE: Bulgaria - restricţii de circulaţie, coduri meteo de vânt puternic şi precipitaţii

MAE informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Bulgaria că, potrivit Institutului Naţional de Meteorologie, pe 22 şi 23 noiembrie întregul teritoriu al al acestui stat va fi afectat de vânt puternic.

Un bărbat de 77 de ani și-a împușcat soția și apoi a sugrumat-o, după ce a citit niște mesaje în telefonul ei

O crimă înfiorătoare a avut loc în SUA. Un bărbat de 77 de ani din Dallas și-a ucis soția pentru că a crezut că ea îl înșela, scrie fox4news.com.

22 de persoane au murit după ce aviaţia israeliană a bombardat intens Libanul

Aviaţia israeliană a bombardat joi, pe tot parcursul zilei, periferia de sud a capitalei libaneze Beirut, considerată un bastion al grupării Hezbollah, precum şi estul Libanului, unde 22 de persoane au fost ucise, potrivit autorităţilor libaneze.

 

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.