Republica Moldova se va dota cu sisteme anti-dronă, după ce drone ruseşti au căzut pe teritoriul său

62477807

Republica Moldova intenţionează să achiziţioneze două sisteme pentru detectarea şi distrugerea dronelor, în contextul în care mai multe drone ruseşti au pătruns în spaţiul aerian al acestei ţări.

Anunțul a fost făcut miercuri de ministrul apărării de la Chişinău, Anatolie Nosatîi, transmite agenţia EFE.

"Examinăm posibilitatea achiziţionării de noi sisteme care să ne permită să identificăm dronele şi să avertizăm în timp util populaţia", a declarat el presei, potrivit agenţiei ruse RIA Novosti.

Ministrul Anatolie Nosatîi a adăugat că R. Moldova a alocat resursele necesare acestei achiziţii, al cărei proces este deja în derulare.

"Când va fi posibil, voi da mai multe informaţii, dar fără multe detalii, întrucât inamicul le poate folosi împotriva noastră. Vorbim despre două sisteme: unul de supraveghere şi altul de distrugere (a dronelor)", a precizat el.

Acelaşi ministru a mai explicat faptul că, pentru a-şi proteja spaţiul aerian, R. Moldova are nevoie de trei radare autopropulsate cu rază medie şi lungă de detecţie, plus alte două sau trei radare capabile să detecteze ţinte balistice.

Armata R. Moldova are în prezent 20 de radare, dar toate sunt de generaţii vechi, din anii '60-'80 şi nu au putut detecta dronele lansate de Rusia asupra Ucrainei, dar care au deviat de la traiectoria lor şi s-au prăbuşit în R. Moldova. "Cele peste 20 de diferite sisteme de radare au altă destinaţie - depistarea ţintelor convenţionale, cum ar fi avioane, rachete balistice, care se foloseau anterior la altitudini înalte, dar acum tactica s-a schimbat şi rachetele au evoluat, iar radarele nu pot să le depisteze. Aceste sisteme sunt din anii '60-'80, fiind concepute pentru altfel de război", a explicat Anatolie Nosatîi, potrivit Radio Chişinău.

Pentru a economisi rachetele antiaeriene şi a putea intercepta dronele care zboară la o altitudine prea mare pentru a putea fi lovite de armele uşoare antiaeriene, armata ucraineană recurge tot mai mult la interferenţe radio-electronice cu ajutorul cărora perturbă semnalul dronelor, care astfel îşi pierd traiectoria şi nu-şi mai ating ţintele, prăbuşindu-se în final la întâmplare în altă parte.

Rusia a lansat în octombrie împotriva Ucrainei peste două mii de drone de atac, însă majoritatea au fost doborâte ori s-au prăbuşit de asemenea departe de ţintă după ce au fost deviate cu ajutorul sistemelor de război electronic ale armatei ucrainene.

O dronă rusească prăbuşită a fost găsită marţi în incinta unui centru comercial dintr-o suburbie a capitalei Chişinău. Pe 10 noiembrie, după un atac rusesc cu drone şi rachete asupra Ucrainei, alte două drone au fost găsite la sol în două regiuni ale R. Moldova, care a protestat faţă de Rusia pentru aceste incidente.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
Iranul anunță că și-a prezentat ”un cadru viabil” pentru încetarea definitivă a războiului cu SUA

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a declarat sâmbătă că a prezentat un "cadru viabil" pentru a pune capăt definitiv războiului cu Statele Unite în timpul vizitei sale în Pakistan, pe care a descris-o ca fiind "foarte fructuoasă", relatează EFE.

Blocaj diplomatic: Trump oprește deplasarea lui Steve Witkoff și Jared Kushner pentru discuții cu Iranul

Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă anularea deplasării negociatorilor săi, Steve Witkoff şi Jared Kushner, în Pakistan, unde urmau să participe la o a doua rundă de discuţii indirecte cu Iranul, informează EFE.

Viktor Orban își cedează mandatul de parlamentar. Susține că se va concentra pe „reorganizarea părții naționale”

Viktor Orban, liderul Fidesz-KDNP şi prim-ministru în exerciţiu, a declarat sâmbătă că va renunţa la mandatul câştigat în urma recentelor alegeri parlamentare din Ungaria, transmite MTI.

Recomandări
Războiul de la graniță. Ziua în care, pentru prima dată, o dronă a Rusiei cu încărcătură explozivă s-a prăbușit în România

Pentru prima dată de la începutul conflictului din Ucraina, o dronă cu încărcătură explozivă s-a prăbușit chiar într-un oraș din România. S-a întâmplat în Galați, iar autoritățile au intrat în alertă maximă.

Oficialii Iranului au plecat din Islamabad fără să mai aștepte sosirea emisarilor lui Donald Trump. Ce s-a întâmplat

Președintele iranian a cerut populației să scadă consumul de electricitate, semn că blocada impusă de americani asupra porturilor are consecințe drastice atât asupra producției de energie, cât și a veniturilor statului. 

De ce nu a putut fi doborâtă drona rusească ajunsă în Galați. Armata anunță rearanjarea apărării la granița cu Ucraina

Ministrul Apărării a anunțat că Armata analizează rearanjarea sistemelor de apărare ale României de la granița cu Ucraina, după ce o dronă rusească s-a prăbușit în orașul Galați. Drona nu a putut fi doborâtă pentru că zbura la altitudine prea mică.