Putin, către SUA: Rachetele nucleare rusești pot lovi înaintea celor americane

bomba nucleara

Vladimir Putin afirmă că Rusia este pregătită din punct de vedere militar pentru o nouă criză de tipul celei a rachetelor din Cuba, dacă Statele Unite sunt atât de nesocotite încât să o dorească.

El susţine că ţara sa are un avantaj în privinţa unei prime lovituri nucleare, transmite Reuters, care preia declaraţii făcute miercuri seara presei ruse.

Criza din 1962, la care s-a referit liderul de la Kremlin, a izbucnit când Moscova a reacţionat la desfăşurarea unor rachete americane în Turcia, trimiţând rachete balistice în Cuba, ceea ce a dus la o confruntare care ar fi putut declanşa un război nuclear.

După mai mult de o jumătate de secol, tensiunile sunt din nou în creştere între Rusia şi SUA. Ruşii se tem că americanii ar putea instala în Europa rachete nucleare cu rază medie de acţiune, odată ce tratatul INF (privind forţele nucleare intermediare) îşi încetează valabilitatea.

Comentariile lui Putin au fost precedate de un avertisment că Rusia va reacţiona similar la orice iniţiativă a Statelor Unite privind desfăşurarea de rachete mai aproape de teritoriul rus; rachetele ruseşti ar urma să fie amplasate mai aproape de teritoriul american. Miercuri, preşedintele rus a dat pentru prima oară detalii despre această posibilitate.

Citește și
vladimir putin, rusia,
Putin amenință: „Vom orienta armamentul asupra ţărilor unde SUA vor instala rachete”

Vladimir Putin a afirmat că rachetele hipersonice de care dispune ţara sa pot fi instalate pe nave şi submarine trimise în apropierea apelor teritoriale ale SUA. "Putem să le plasăm, dată fiind viteza şi raza lor de acţiune, în ape neutre. Mai mult, ele nu sunt staţionare, se deplasează, iar ei vor fi nevoiţi să le găsească", a spus preşedintele, conform transcrierii de la Kremlin. "Calculaţi. Mach 9 şi peste 1000 de kilometri", a menţionat el viteza şi raza de acţiune a rachetelor.

Departamentul de Stat american a respins avertismentul anterior al lui Putin, susţinând că e vorba de propagandă menită să abată atenţia de la încălcarea de către Rusia a tratatului INF.

Putin a susţinut că nu doreşte o cursă a înarmărilor împotriva SUA, dar nu va avea de ales dacă americanii instalează noi rachete în Europa; unele dintre acestea ar putea lovi Moscova în 10-12 minute. Contramăsurile navale ruse ar permite lovirea Statelor Unite înainte ca rachetele americane să lovească Moscova. Calculele "nu ar fi în favoarea lor, cel puţin aşa stau lucrurile acum. Asta e sigur", a insistat preşedintele rus.

Totuşi, a adăugat el, tensiunile între Moscova şi Washington nu sunt comparabile cu cele din timpul crizei rachetelor din Cuba. "Oricum, nu asta dorim. (...) Dacă cineva vrea asta, atunci e binevenit. Am explicat azi ce ar însemna asta. Să socotească ei", a spus Vladimir Putin, referindu-se la durata zborului rachetelor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
NATO consideră că ameninţările președintelui Vladimir Putin sunt
NATO consideră că ameninţările președintelui Vladimir Putin sunt "inacceptabile"

Alianţa Nord-Atlantică a respins miercuri ca "inacceptabile" ameninţările preşedintelui rus Vladimir Putin.

Putin amenință: „Vom orienta armamentul asupra ţărilor unde SUA vor instala rachete”
Putin amenință: „Vom orienta armamentul asupra ţărilor unde SUA vor instala rachete”

Președintele rus Vladimir Putin a avertizat, miercuri, că Rusia ia în calcul desfășurarea de rachete capabile să lovească „teritoriile unde se află centrele de decizie”, în cazul în care Statele Unite vor instala noi sisteme în Europa.

Putin le promite ruşilor o îmbunătăţire a situaţiei lor
Putin le promite ruşilor o îmbunătăţire a situaţiei lor "începând din acest an"

Vladimir Putin le-a promis miercuri ruşilor, în timpul discursului său anul susţinut în faţa Adunării Federale (Parlamentul), o ameliorare a situaţiei lor "începând cu acest an".

Vladimir Putin a făcut flotări pe gheață la Soci. Lukaşenko l-a privit
Vladimir Putin a făcut flotări pe gheață la Soci. Lukaşenko l-a privit

Vladimir Putin a jucat hochei în aceeaşi echipă cu preşedintele din Belarus, Lukașenko. Înaintea meciului, Putin a făcut flotări pe gheaţă. Apoi a marcat o ploaie de goluri cu poarta goală.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.