Protest cu pietre, sticle incendiare si insemne naziste. 25.000 de greci in strada. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Violente sporadice au izbucnit marti, in centrul Atenei, unde mii de persoane s-au adunat pentru a protesta fata de masurile de austeritate, in timpul vizitei cancelarului german Angela Merkel.

Conform agentiei Reuters, mii de persoane au ignorat interdictiile autoritatilor si s-au adunat sa protesteze in Piata Syntagma din centrul Atenei.

Doi protestatari poarta uniforme ale armatei germane si un steag cu svastica, efectuand salutul nazist.

In cursul protestelor, unii manifestanti au aruncat cu pietre, cu sticle incendiare si s-au luat la bataie cu agenti ai fortelor de ordine care au utilizat gaze lacrimogene.

Violentele intervin in timp ce Angela Merkel se afla la Palatul premierului grec.

Citește și
Grecia
In ciuda recesiunii, Grecia ramane una dintre cele mai scumpe tari din Uniunea Europeana

Multi greci o considera pe Angela Merkel responsabila de masurile de austeritate impuse pentru acordarea creditelor de peste 200 de miliarde de euro necesare scoaterii Greciei din criza. 

25.000 de oameni in strada

Aproximativ 25.000 de oameni protesteaza la Atena, o manifestatie marcata de violente, informeaza AFP.

Aproximativ 6.000 de politisti au fost mobilizati in centrul Atenei, in special in zona Pietei Syntagma.

Cancelarul german, Angela Merkel, a sosit la ora 13.30 pe aeroportul din Atena, unde au fost luate masuri speciale de securitate pentru o vizita de cateva ore.

Premierul conservator Antonis Samaras a intampinat-o pe Angela Merkel la coborarea din avion.

Merkel saluta "eforturile" si "progresele" Greciei si doreste mentinerea tarii in zona euro 

Cancelarul german, Angela Merkel, a salutat, la Atena, "eforturile" si "progresele" realizate de Grecia, exprimand dorinta ca aceasta tara care se confrunta cu grave dificiltati financiare "sa ramana in zona euro", informeaza AFP.

"Vreau ca Grecia sa ramana in zona euro", a spus Merkel in cursul conferintei de presa organizata alaturi de premierul grec Antonis Samaras.

"Discutiile demonstreaza clar ca in acest moment se intregistreaza progrese. Sunt convinsa ca toate aceste masuri dificile merita efortul", a spus Merkel.

"Au fost realizate multe. Mai sunt multe de facut, iar Germania si Grecia vor colabora foarte strans; daca problemele nu vor fi rezolvate acum, se vor manifesta mai tarziu intr-un mod mult mai grav", a precizat cancelarul german.

"Stiu din experienta, dat fiind ca vin dintr-un stat estic, ca reformele sunt dificile", a adaugat Merkel.

La randul sau, premierul grec Antonis Samaras a anuntat ca Grecia este "hotarata sa isi mentina angajamentele" in privinta deficitului bugetar si reformelor structurale.

"I-am subliniat cancelarului ca poporul grec sufera, dar este hotarat sa ramana in zona euro", a adaugat Samaras.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
Citește și...
Noul ajutor international pentru Grecia, conditionat de alte masuri de austeritate
Noul ajutor international pentru Grecia, conditionat de alte masuri de austeritate

Guvernul de la Atena mai are la dispozitie noua zile, pana la viitorul summit european, pentru a-si convinge creditorii ca este hotarat sa-si treaca populatia printr-o noua "cura" de austeritate.

In ciuda recesiunii, Grecia ramane una dintre cele mai scumpe tari din Uniunea Europeana
In ciuda recesiunii, Grecia ramane una dintre cele mai scumpe tari din Uniunea Europeana

Desi de 5 ani se afla in recesiune, Grecia ramane una dintre cele mai scumpe tari din zona euro, in ceea ce priveste preturile produselor. 

Sticle incendiare si cladiri devastate. Grecia, transformata in CAMP DE LUPTA de protestatari
Sticle incendiare si cladiri devastate. Grecia, transformata in CAMP DE LUPTA de protestatari

Strazile Atenei s-au transformat miercuri din nou in camp de bataie si toata ura stransa de populatie impotriva guvernantilor s-a revarsat asupra jandarmilor.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.