Prinţul William a avut Covid-19 în aprilie, dar a ascuns acest lucru

62156247
Getty

Prinţul William al Marii Britanii a fost infectat cu noul coronavirus în luna aprilie, dar nu a făcut public acest lucru deoarece s-a temut că o astfel de informaţie ar fi putut să îi îngrijoreze pe compatrioţii lui, a raportat BBC.

Ducele de Cambridge a acuzat dificultăţi respiratorii din cauza COVID-19, maladia generată de noul coronavirus, potrivit The Sun, care citează surse anonime.

Prinţul William a contractat noul coronavirus aproximativ în aceeaşi perioadă în care şi tatăl lui, prinţul Charles, a confirmat că a fost testat pozitiv, la fel ca şi prim-ministrul Marii Britanii, Boris Johnson.

În vârstă de 38 de ani, fiul cel mare al moştenitorului tronului britanic nu a dorit să îi alarmeze pe compatrioţii lui printr-un anunţ referitor la acel diagnostic, care ar fi putut să trimită întreaga naţiune într-o stare de panică generalizată, precizează articolul din The Sun, coroborat ulterior şi cu o serie de informaţii publicate de BBC.

Potrivit presei, prinţul William a fost tratat de medicii familiei regale şi s-a plasat în autoizolare, pe durata căreia şi-a păstrat totuşi anumite angajamente oficiale, la care a participat prin telefon şi videoconferinţe.

În cadrul Marii Britanii, Anglia a raportat deja peste 1 milion de cazuri de coronavirus şi va intra în cel de-al doilea lockdown din acest an începând de joi, pentru a stopa evoluţia fulminantă a celui de-al doilea val al pandemiei de COVID-19.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Canicula ucigătoare din SUA amenință 100 de milioane de oameni. 44 de grade Celsius la munte, Trump neagă încălzirea globală

Un val de caniculă extremă lovește coasta estică a SUA, după ce căldura ieșită din comun a ucis deja zeci de americani și a dus inclusiv la anularea evenimentelor programate de Ziua Independenței. Donald Trump neagă vehement existența încălziri globale.

ONU: Iunie 2026, cea mai sângeroasă lună pentru civilii din Ucraina din aprilie 2022, aproape 2.300 de victime

Cel puțin 293 de civili au fost uciși, iar alți 1.990 au fost răniți în Ucraina în iunie, cea mai sângeroasă lună pentru civili din aprilie 2022, potrivit unui raport ONU.

Politico: O anchetă de corupţie a declanşat remanierea surprinzătoare a cabinetului ucrainean decisă de Zelenski

O anchetă de corupție a stat la baza noii remanieri guvernamentale din Ucraina, președintele Volodimir Zelenski anunțând duminică schimbări în cadrul administrației sale.

Recomandări
Războiul din Iran ia amploare. Americanii lovesc ținte militare, iar Teheranul ripostează cu rachete. Trump: Îi lovim crâncen

Conflictul din Iran escaladează tot mai mult. Atacurile americane și iraniene sunt singura certitudine în ultimele 24 de ore.

Președintele Nicușor Dan este de părere că mai sunt șanse ca partidele din fosta coaliție să ajungă la o înțelegere

Din Franța, președintele Nicușor Dan a transmis că speră să poată fi găsită o soluție de guvernare fără alegeri anticipate, pe care nu le dorește.

Scumpirile schimbă obiceiurile de consum. Românii cumpără mai puține alimente și aleg tot mai des produsele la promoție

Scumpirile schimbă modul în care ne facem cumpărăturile. În coș ajung, de pildă, mai rar ciocolata, alcoolul și snackurile și, mai des, legumele, carnea de pui și conservele, care țin de foame. Însă și acestea, în cantități mai mici.