Primele state din Orientul Mijlociu care închid ușa-n nas refugiaților palestinieni

62394867
AFP

Refugiații pelestinieni care fug din calea războiului dintre Hamas și Israel au fost informați că nu pot căuta adăpost în două țări vecine.

Regele Abdullah al II-lea al Iordaniei a avertizat marţi, în cursul unei vizite la Berlin, împotriva tentativelor de a împinge refugiaţi palestinieni în Egipt şi Iordania, declarând că situaţia umanitară trebuie tratată în interiorul Fâşiei Gaza şi al Cisiordaniei, transmit Reuters, AFP şi dpa, citate de Agerpres.

'Aceasta este o linie roşie, întrucât cred că acesta este planul unora dintre suspecţii obişnuiţi, de a încerca să creeze fapte împlinite pe teren', a declarat suveranul iordanian într-o conferinţă de presă după întrevederea cu cancelarul german Olaf Scholz, care urmează să se deplaseze în cursul zilei în Israel.

„Situaţia umanitară trebuie tratată în interiorul Gazei şi al Cisiordaniei”

'Nu refugiaţi în Iordania, nu refugiaţi în Egipt, este vorba despre o situaţie umanitară care trebuie tratată în interiorul Gazei şi al Cisiordaniei', a insistat el, adăugând că poate vorbi pe această temă şi în numele Egiptului.

Abdullah al II-lea a subliniat importanţa livrării de ajutor umanitar locuitorilor din Gaza. Civilii trebuie protejaţi în conflict, indiferent de religia sau naţionalitatea lor, a afirmat el.

Şeful statului iordanian a prevenit că toată regiunea Orientului Mijlociu 'este pe marginea prăpastiei' şi a lansat un apel la evitarea escaladării.

'Toate eforturile noastre sunt necesare pentru a nu se ajunge acolo', a subliniat regele Iordaniei, în a 11-a zi a războiului între Israel şi Hamas.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Donald Trump forțează pacea cu Teheranul: Fără un acord „nu va mai rămâne nimic din Iran”

Preşedintele american Donald Trump a avertizat duminică, pe platforma sa Truth Social, că „nu va mai rămâne nimic din Iran” dacă acesta nu semnează un acord cu Statele Unite, în timp ce negocierile dintre cele doua ţări continuă să fie în impas.

Soferul de la Modena, anchetat pentru masacru. Uneia dintre victimele sale i s-a amputat un picior

Opt oameni au fost răniți în orașul Modena din nordul Italiei, după ce o mașină a intrat în viteză pe un trotuar înțesat de trecători. Patru dintre răniți sunt spitalizați în stare gravă.

Donald Trump anunță „liniștea dinaintea furtunii” după blocajul negocierilor dintre SUA și Iran

Donald Trump a publicat pe platforma lui socială imagini generate de inteligenta artificiala care avertizează asupra "liniștii dinaintea furtunii".

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.