Preşedintele Israelului acuză BBC de o relatare „atroce” a confictului Hamas-Israel

62392509
Getty

Preşedintele Israelului a acuzat postul public britanic BBC de o relatare 'atroce' a conflictului Hamas-Israel în urma deciziei corporaţiei de a nu identifica Hamas drept organizaţie teroristă, relatează joi PA Media/DPA.

Într-un interviu pentru Daily Mail, Isaac Herzog a declarat că familii israeliene au fost „şterse de pe faţa pământului” şi s-a întrebat de ce ar mai avea nevoie BBC 'ca să admită că avem de-a face cu cea mai rea organizaţie teroristă din lume?'.

Herzog a spus citat de ziar: „Simt că relatările BBC sunt atroce”.

„Faptul că nu recunoaşte Hamas ca organizaţie teroristă necesită o bătălie juridică completă şi o bătălie publică. Este de necrezut'.

„Am văzut broşura pe care a primit-o fiecare dintre acei terorişti. Fiecare este instruit să se ducă într-un sat, un kibbutz sau oraş nevinovat şi să tortureze imediat pe oricine este răpit, imediat.

Ce alt tip de tortură doresc ei înainte de a decide că este organizaţie teroristă?', se întreabă retoric Herzog.

În conformitate cu linia sa editorială, BBC a indicat că nu foloseşte cuvântul „terorist”, dar atribuie şi clarifică faptul că Hamas este scoasă în afara legii ca organizaţie teroristă de către guvernul Regatului Unit.

Într-un comunicat al board-ului BBC, după întâlnirea sa lunară obişnuită organizată la începutul acestei săptămâni, se spune:

„Nimeni care a privit sau ascultat relatările îngrozitoare din ultimele 10 zile nu s-ar putea îndoi despre oroarea provocată de atacul Hamas asupra civililor fără apărare în Israel. (...)

Pe măsură ce acest război continuă, cu atât de mulţi morţi de civili nevinovaţi atât în Israel, cât şi în Gaza, BBC va continua fără îndoială să intre în atenţie asupra modului în care îl acoperim - ccea ce este de aşteptat şi de asemenea binevenit. BBC vă ascultă”.

„Credem că orientările noastre editoriale ne sunt utile şi continuă să ne fie utile în circumstanţe dificile; le revizuim periodic desigur şi când vom face acest lucru la următoarea noastră revizuire planificată în primăvară, vom consulta şi dezbate aceste probleme la fel cum facem întotdeauna', adaugă BBC.

Luni, BBC a declarat că a primit plângeri legate de modul în care acoperă conflictul şi că au fost acuzaţii de părtinire din partea ambelor părţi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ce spune un analist despre spitalul din Gaza atacat cu o rachetă: Craterul este mic. Cum de a ucis peste 400 de oameni?

Tensiunea se menține la cote alarmante în Orientul Mijlociu, unde Israel încearcă să dovedească lumii că nu poartă vina pentru explozia din parcarea unui spital din Gaza. Sinteza evenimentelor de miercuri, 18 octombrie.

„Nu vreau să mor. Vreau să-mi văd fiul crescând”. Femeile însărcinate din Gaza se pregătesc să nască într-o zonă de război

Aproximativ 50.000 de femei din Gaza sunt însărcinate, iar 10% dintre ele urmează să nască în luna următoare, potrivit Fondului Națiunilor Unite pentru Populație (UNFPA), citat de CNN.

„Angoasă și groază.” 10.000 de persoane protestează în Atena în sprijinul palestinienilor. FOTO

Aproximativ 10.000 de persoane s-au adunat miercuri în centrul Atenei, în semn de solidaritate cu palestinienii, înainte de a se îndrepta către Ambasada Israelului, a declarat poliţia pentru agenţia France Presse.

 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.