Premierul turc Recep Tayyip Erdogan acuza Israelul ca a incalcat armistitul cu gruparea Hamas

61219709

Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a acuzat sambata Israelul ca a incalcat un armistitiu cu miscarea islamista palestiniana Hamas, bombardand intensiv Fasia Gaza, si a declarat ca spera la o incetare a ostilitatilor in cel mai scurt timp, relateaza AFP.

"Israelul face un adevarat tapaj international cu cei morti ai sai (...). De fapt, Israelul este cel care a incalcat armistitiul", a declarat el pentru presa, pe aeroportul din Ankara, inaintea unei vizite in Egipt.

"Este o tactica a Israelului, care doar arata cu degetul spre Hamas si ataca (Fasia) Gaza", a declarat Erdogan, care a anuntat ca a discutat vineri seara la telefon despre conflictul din Fasia Gaza atat cu presedintele american Barack Obama, cat si cu cel rus, Vladimir Putin, relateaza Mediafax.

El a subliniat ca va discuta despre acest subiect cu presedintele egiptean Mohamed Morsi, in cadrul unei intalniri la Cairo.

Trei israelieni au fost ucisi joi, in urma unui tir de racheta asupra sudului Israelului dinspre Fasia Gaza.

Ca riposta, aproximativ 500 de raiduri au fost efectuate de la inceputul operatiunii israeliene "Pilon al Apararii", potrivit unor surse medicale, opertiuni in care au fost ucise cel putin 30 de persoane.

Erdogan a indemnat ferm marile puteri sa actioneze pentru obtinerea unui armistitiu in Fasia Gaza, deoarece, "bilantul mortilor, majoritatea femei si copii, nu inceteaza sa creasca".

Turcia, anterior un aliat apropiat al Israelului, are relatii tensionate cu aceasta tara, dupa ce comandouri israeliene au ucis noua cetateni turci care incercau sa incalce o blocada israeliana impusa Fasiei Gaza, la bordul unui feribot turc incarcat cu ajutoare umanitare, in mai 2010.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
O dronă s-a prăbuşit în Polonia în apropiere de frontiera cu Kaliningrad

Autorităţile poloneze au găsit sâmbătă o dronă care se prăbuşise pe un câmp în apropierea frontierei cu exclava rusă Kaliningrad, transmite dpa.

Reuters: Conflictele şi tensiunile lui Donald Trump cu aliaţii ar putea dura mai mult decât războiul cu Iranul

Ultimele mişcări ale preşedintelui Donald Trump prefigurează ceea ce ar putea fi moştenirea durabilă a războiului: deteriorarea relaţiilor cu aliaţii cheie, comentează Reuters.

Viitorul ministru al Sănătăţii din Ungaria a făcut din nou furori cu dansul său pe treptele Parlamentului

Celebrul „politician dansator” al Ungariei, Zsolt Hegedűs, a făcut din nou furori cu mișcările sale de dans, după învestirea lui Peter Magyar ca prim-ministru al Ungariei.

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.