Phenianul va restabili "telefonul roşu" cu Coreea de Sud

×
Publicitate

Coreea de Nord a anunţat miercuri că ar redeschide canalul de comunicare intercoreean la 06:30 GMT, la o zi după oferta de dialog la nivel înalt făcută de Seul, transmite AFP.

Televiziunea oficială "KCTV a Coreei de Nord a declarat că Nordul va redeschide canalul de comunicare cu Sudul miercuri, la ora locală 15:30 (06:30 GMT)", a declarat pentru France Presse un purtător de cuvânt al Ministerului pentru Unificare sud-coreean.

Liderul nord-coreean Kim Jong-Un a dat ordin pentru a redeschide o linie telefonică directă, închisă de mult timp, cu Coreea de Sud miercuri la ora 06:30 GMT pentru discuţii intercoreene, a anunţat un oficial nord-coreean într-o declaraţie la televiziunea oficială a Phenianului, potrivit Reuters.

Discuţiile vor avea ca scop stabilirea unui dialog oficial despre trimiterea unei delegaţii nord-coreene la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang de luna viitoare, a indicat acelaşi oficial.

Conducătorul nord-coreean a "salutat" sprijinul acordat de Seul propunerii sale de pace, a declarat la rândul său Ri Son-Gwon, şeful Comitetului nord-coreean pentru reunificarea paşnică a Coreei (CRPC) pentru televiziunea oficială nord-coreeană.

Kim Jong-Un a profitat luni de discursul său adresat naţiunii cu ocazia Anului Nou pentru a avertiza că are în permanenţă la îndemână "butonul" atomic, întinzând totodată mâna Coreei de Sud. El a evocat posibilitatea unor discuţii şi a explicat că Phenianul ar putea participa la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang, în Coreea de Sud.

Drept răspuns, Seulul a propus organizarea unor convorbiri la nivel înalt la 9 ianuarie la Panmunjom, localitate de frontieră unde a fost semnată încetarea focului în timpul Războiului Coreei (1950-1953).

Este vorba, a precizat ministrul sud-coreean al unificării, Cho Myoung-Gyon, despre participarea Coreei de Nord la Jocurile de la Pyeongchang şi despre "alte probleme de interes reciproc pentru ameliorarea relaţiilor intercoreene", potrivit AFP.

Presa oficială nord-coreeană a anunţat că "Nordul ar redeschide canalul de comunicare cu Sudul miercuri, la ora locală 15:30 (06:30 GMT)", a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al Ministerului Unificării sud-coreean.

"Conform unei decizii a conducerii, noi vom stabili un contact apropiat cu Coreea de Sud în mod sincer şi fidel", a spus la rândul său oficialul nord-coreean Ri, citat de agenţia sud-coreeană Yonhap.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Țara care a dublat prețul benzinei, peste noapte. Este cel mai mare exportator de petrol din lume

Începând de luni, preţul unui litru de benzină la pompă s-a majorat cu 127%.

Donald Trump amenință palestinienii: „Plătim sute de milioane, fără respect din partea lor. De ce să le mai dăm bani?”

Președintele american Donald Trump a amenințat, marți, că va tăia ajutorul financiar pe care Statele Unite îl acordă palestinienilor. Liderul de la Casa Albă își motivează decizia susținând că nu aceștia „nu sunt dispuși să vorbească despre pace”.

Reacția lui Donald Trump, după ce Kim Jong-un a amenințat SUA: „Am un buton nuclear mai mare și mai puternic”

Președintele american Donald Trump a reacționat, marți, la avertismentul liderului de la Phenian, Kim Jong-un, care a afirmat într-un mesaj de Anul Nou că „butonul nuclear a fost în permanență pe biroul său”.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.