Petro Porosenko a prezentat la Munchen pasapoartele unor militari rusi care lupta in Ucraina. Reactia rusilor. VIDEO

61632008

Presedintele ucrainean, Petro Porosenko, a prezentat sambata, in cadrul discursului sau la Conferinta pentru Securitate de la Munchen, mai multe pasapoarte si carti de identitate ale unor militari rusi ucisi sau capturati in timp ce luptau in Ucraina.

Porosenko a sugerat ironic ca documentele "s-au pierdut" prin vehicule militare care aveau rezervoarele de combustibil pline.

Presedintele a lansat de asemenea un apel pentru furnizarea de arme Ucrainei. "Oamenii trebuie sa sprijine o Ucraina suverana si independenta, altfel Rusia castiga. Acest conflict trebuie rezolvat, nu inghetat", a declarat el.

"Suntem o tara independenta si avem dreptul sa ne aparam poporul (...). Lipsa noastra de capacitati de aparare conduce la atacuri ofensive si la escaladarea" conflictului, a adaugat seful statului.

Porosenko a sugerat ca echipamentul de care are nevoie Ucraina nu trebuie sa fie neaparat letal, afirmand ca radare impotriva artileriei si echipamente de comunicatii si bruiaj ar imbunatati capacitatea de aparare a fortelor ucrainene.

Conflictul din Ucraina a dominat agenda discutiilor la Conferinta pentru Securitate de la Munchen, subiectul unei eventuale livrari de arme fortelor ucrainene generand opinii divergente in randul politicienilor si expertilor care participa la reuniune. Reprezentantii americani sustin optiunea furnizarii de arme Ucrainei, in timp ce Germania si alte tari europene se opun acestei variante.

Intr-un editorial, site-ul www.rt.com, al canalului Russia Today, considerat al Kremlinului, il ataca pe presedintele Ucrainei, sustinand ca acesta "minte". "Minciunile lui Petro Porosenko de la Munchen il fac sa arate stupid. Soldatii rusi nu au voie sa-si foloseasca pasapoartele in timpul serviciului militar. Trebuie sa le predea. Toata lumea care a fost in Rusia, stie asta. ... Cu toate aceastea, multi rezervisti pot avea atat pasaport cat si documente militare de identitate. Teoretic, rusii rezervisti, care nu se mai afla in serviciul Kremlinului, pot sa actioneze ca voluntari in Ucraina in acelasi mod in care s-a spus ca mercenari din Spania, Canada, Polonia si Croatia lupta in razboiul civil din Ucraina", noteaza site-ul citat.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un american a reusit sa piloteze un avion cu iPad-ul pe o distanta de 130 de kilometri. Cum a reusit sa aterizeze

Un pilot curajos a reusit sa-si piloteze avionul pe o distanta de 130 de kilometri cu ajutorul unui iPad, dupa ce a pierdut controlul mansei.

Ambasadorul ucrainean la Sofia: "Conflictul din Ucraina s-ar putea extinde in tarile vecine"

Conflictul armat din estul Ucrainei s-ar putea extinde in tarile invecinate, inclusiv in Bulgaria, a avertizat sambata ambasadorul ucrainean la Sofia, Mikola Baltaji, intr-un interviu pentru postul bTV, citat de site-ul Novinite.com.

Aer contaminat in Guatemala, dupa eruptia vulcanului Fuego. Aeroportul din capitala a fost inchis. VIDEO

Aproape 100 de persoane din sudul Guatemalei au fost evacuate din casele lor dupa ce Vulcanul Fuego a erupt, aruncand cenusa neagra spre cer.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.