Parlamentul din Coreea de Sud a votat în majoritate pentru demiterea preşedintelui interimar Han Duck-soo

×
Publicitate

Parlamentul din Coreea de Sud a votat vineri, în majoritate, pentru demiterea preşedintelui interimar Han Duck-soo.

Han Duck-soo a fost acuzat că a "participat activ la insurecţie" după încercarea eşuată a predecesorului său de a impune legea marţială la începutul lunii, relatează Reuters şi AFP.

"Din cei 192 de deputaţi care au votat, 192 au votat pentru destituire", a declarat preşedintele Adunării Naţionale, Woo Won-shik. Parlamentul are în total 300 de membri.

Prim-ministrul Han este preşedinte interimar de când preşedintele Yoon Suk Yeol a fost demis pe 14 decembrie pentru impunerea legii marţiale pe 3 decembrie, iar puterile sale prezidenţiale au fost suspendate.

Imediat după vot, Han a spus că respectă decizia parlamentului şi că va pleca din funcţie, pentru a evita amplificarea haosului, conform agenţiei sud-coreene de presă Yonhap.

După demiterea lui Han, ministrul de finanţe Choi Sang-mok este următorul în linia de persoane eligibile pentru a prelua preşedinţia interimară, conform legii sud-coreene.

Principala formaţiune de opoziţie, Partidul Democrat (DP), care controlează parlamentul, a decis să-l demită pe Han după ce acesta nu a numit imediat trei judecători pentru a ocupa posturi vacante la Curtea Constituţională.

Parlamentul controlat de DP a susţinut joi cele trei nominalizări, dar Han a spus că nu îi va numi oficial decât dacă va exista un acord bipartizan cu privire la o astfel de decizie.

A existat un dezacord între partidele de guvernământ şi cele de opoziţie şi unii experţi constituţionali cu privire la necesitatea unei majorităţi simple sau a unui vot de două treimi pentru a-l demite pe preşedintele interimar.

Cu toate acestea, preşedintele parlamentului, Woo Won-shik, care este din DP, a spus că nu este nevoie decât de o majoritate simplă.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Bruxellesul a negat că ar exista deplasări de persoane din Ceuta către Europa continentală: „Situaţia este inacceptabilă”

Comisarul european Magnus Brunner a negat că s-ar fi produs deplasări de persoane din Ceuta către continentul european, relatează EFE.

Un tânăr s-a lăudat pe TikTok că merge cu peste 200 km/h pe o autostradă din Franța. După două luni a avut un șoc

Un tânăr de 22 de ani din Franța a crezut că a scăpat după ce s-a filmat conducând cu peste 200 km/h pe autostradă și a publicat imaginile pe TikTok. 

UE a discutat cu OpenAI şi Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligenţă artificială

Comisia Europeană a discutat cu OpenAI şi Anthropic după recentele incidente care au implicat modelele lor de inteligenţă artificială (AI), transmite Reuters.

Recomandări
Criza migranților din Ceuta. Mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen. Reacția lui von der Leyen

Apelurile venite din țări europene care cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen s-au înmulțit vineri, după afluxul masiv de migranți din Maroc către orașul spaniol Ceuta din Africa de Nord, informează EFE.

Sorin Grindeanu: „Dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că, dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate şi, ori că e un guvern format în jurul PNL, USR, AUR sau în jurul PSD, ambele ar trece la limită, de 240 de voturi. 

Europa va fi lovită de un nou val de caniculă în luna august. Zonele în care temperaturile pot ajunge la 45 de grade Celsius

Europa se pregătește pentru un nou val de căldură care ar putea intra în istorie. După trei episoade severe de caniculă, un al patrulea val de căldură de lungă durată avansează din nordul Africii spre continent.