Orașul fantomă înghițit de natură. Din 5000 de locuitori au mai rămas 35. VIDEO

61992629

Cât timp îi ia naturii să cucerească un oraș fantomă? Aproape un sfert de secol.

În Akarmara, un oraș fantomă din Abhazia, o republică autonomă în nord-vestul Georgiei, pădurea înghite încet-încet clădirele abandonate, din era sovietică. În anii '70 Akarmara era un oraș minier înfloritor în care trăiau 5000 de oameni. Acum au mai rămas doar 35 de locuitori, relatează Radio Europa Liberă.

Aceștia spun că orașul s-a deteriorat în ultimii 25 de ani. Multi au fugit din zonă în timpul războiului din 1992-1993 între Abhazia şi Georgia când separatiștii abhazi sprijiniți de Rusia au decis să se rupă de Georgia. Și mai mulți au plecat după războiul din 2008 dintre Rusia și Georgia. Acum orașul Akarmara din regiunea disputată este cucerit de natură.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Imnul Mondialului, interzis minorilor: artista care îl cântă le-a sucit mințile bărbaților din întreaga lume
GALERIE FOTO Imnul Mondialului, interzis minorilor: artista care îl cântă le-a sucit mințile bărbaților din întreaga lume
Citește și...
Donald Trump așteaptă „un răspuns serios” din partea Iranului, în ciuda schimburilor de focuri din Strâmtoarea Ormuz

Statele Unite așteaptă astăzi un „răspuns serios” din partea Iranului privind încheierea războiului.

VIDEO. Pentagonul a făcut publice documente ”nemaivăzute până acum” despre OZN-uri, așa cum a promis Donald Trump

Pentagonul a început să facă publice documente ”nemaivăzute până acum” referitoare la OZN-uri.

O femeie din Groenlanda a câștigat procesul împotriva autorităților daneze care i-au luat copilul la două ore de la naștere

O femeie din Groenlanda, al cărei nou-născut i-a fost luat cu forța de către autoritățile daneze în urma unor teste controversate de evaluare a competenței parentale, a câștigat un proces de referință la Curtea Supremă.

Recomandări
Ilie Bolojan: PSD a aruncat țara în criză și trebuie să-și asume guvernarea sau să aibă demnitate și să recunoască greșeala

Într-un interviu exclusiv pentru corespondentul ȘtirilorProTV Robert Hoară, Ilie Bolojan afirmă că Partidul Social Democrat este responsabil pentru criza politică actuală și trebuie să își asume guvernarea alături de AUR. 

Fraudă de 18 milioane de lei la o firmă de deșeuri din București. Indiciu-cheie în anchetă: un Ferrari de 500.000 de euro

O firmă de reciclare și colectare a deșeurilor din București este acuzată că ar fi comis o fraudă de 18 milioane de lei.

PNL și USR fac front comun împotriva PSD. Social democrații ar avea două variante de premier

Cei din PNL și USR și-au dat mâna și construiesc un zid în fața PSD. Iar acest pol de dreapta devine principala forță din Parlament, cu cel mai mare număr de deputați și senatori.