O bucată masivă din gheţarul Grey s-a desprins. Avertismentul lansat de experţi

×
Publicitate

Nu trece mult timp şi mai apare câte o dovadă îngrijorătoare cu privire la încălzirea climatică. Acum veştile proaste vin din Chile, unde a fost observată desprinderea unei bucăţi masive din gheţarul Grey, o atracţie turistică foarte populară.

Fotografii realizate de la înălţime arată că aşa-numita "limba vestică" a iceberg-ului pluteşte lângă masa gheţarului, complet detaşată. Blocul desprins are o lungime de 350 de metri şi o lăţime de 280 de metri.

Potrivit experţilor, dacă gheţarul va continua să se fragmenteze în bucăţi tot mai mici, vapoarele care circulă în zona vor întâmpina dificultăţi.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Băiețel filmat de membrii familiei în timp ce fumează ca un adevărat adult

Un băiețel din China a fost încurajat și învățat de membrii familiei sale să fumeze. Imaginile scandaloase au apărut în mediul online și au provocat un val de critici.

Criminal în serie, prins în SUA. Lucra la un fast-food și a ucis 4 oameni la întâmplare

Locuitorii oraşului Tampa din Florida au răsuflat ușurați după ce poliţia a arestat marți noapte un tânăr suspectat de crime în serie.

Liderul militar care a înghițit otravă în timpul procesului a murit

O şedinţă în apel, într-un proces cu privire la crime de război, a fost suspendată la Haga, după ce acuzatul a anunțat că a înghițit otravă când a auzit verdictul.

Recomandări
CCR dezbate azi noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Nicușor Dan, PNL și USR au contestat-o

Curtea Constituţională a României dezbate, miercuri, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii. 

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Accident înfiorător provocat de un tânăr fără permis, în Dâmbovița. Nimeni nu a supraviețuit

Un tânăr fără permis a provocat o tragedie de proporții, marți noapte, în județul Dâmbovița. Cu un pasager pe locul din dreapta, a intrat în depășire și a spulberat, cu mașina, 3 oameni care mergeau pe marginea drumului. Ulterior, vehiculul s-a răsturnat.