O alpinistă germană a murit, iar alta a fost rănită într-un accident montan în Elveţia

62465874
Shutterstock

O alpinistă germană a murit, iar alta a fost rănită după un accident petrecut în munţii Elveţiei, a raportat poliţia miercuri, informează DPA.

Femeile, cu vârste de 45 şi, respectiv, 61 de ani, coborau de pe vârful Lagginhorn, de 4.010 metri, în Valea Saas, când au căzut brusc sute de metri pe flancul vestic, una după alta, a indicat poliţia.

Cea mai tânără a murit, iar cealaltă a fost transportată la spital de echipele de salvare. Poliţia elveţiană nu a oferit informaţii despre oraşele de origine ale celor două, invocând protecţia vieţii private.

Femeile făceau parte dintr-un grup de opt alpinişti, a raportat poliţia. Grupul nu era legat cu corzi. Celelalte persoane din grup au alertat serviciile de salvare după accident.

Când voluntarii au sosit cu elicopterul, au putut doar să constate că femeia de 45 de ani a murit. Alpinista de 61 de ani a fost transportată la spital cu răni.

Accidentul s-a produs luni dimineaţa. Ca în cazul fiecărui accident montan a fost deschisă o anchetă pentru a stabili circumstanţele producerii acestuia.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Ucraina vrea să-şi convingă cetăţenii care trăiesc în străinătate să se alăture forţelor sale armate

Ucraina vrea să-şi convingă cetăţenii care au vârsta necesară de recrutare şi care trăiesc în alte ţări europene să se alăture forţelor sale armate, prin crearea unei noi unităţi denumite "Legiunea ucraineană".

Un bebeluş a murit în timpul unei furtuni în Belgia, după ce a fost lovit de o creangă doborâtă de vânt

Un bebeluş de două luni a fost găsit decedat, luni într-un parc din Regiunea Capitalei Bruxelles, în timpul unei furtuni violente, probabil victima unei crengi doborâte, au anunţat miercuri autorităţile locale, potrivit AFP.

Israelul cere NATO să impună Iranului mai multe sancţiuni: „Duşmanul nostru este şi al vostru”

Ministrul de Externe israelian, Israel Katz, aflat la Washington unde participă la summitul NATO, a insistat în întâlnirile sale cu omologii din Statele Unite, Germania şi Canada asupra necesităţii de a impune noi sancţiuni Iranului.

Recomandări
VIDEO. Pescarii din Delta Dunării ar fi filmat un avion de luptă care ar fi doborât două drone. Ce spune MApN

A fost o adevărată vânătoare de drone la granița de sud-est a României cu Ucraina, în ultimele 12 ore.

Criza energetică a schimbat calculele BNR. Când se va vedea în prețuri. Mugur Isăescu: S-a introdus ceea ce acum este cert

BNR a revizuit în creştere, la 6,1%, de la 5,5% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2026, ca urmare a crizei energetice, a anunțat joi guvernatorul Mugur Isărescu. 

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Calendarul examenelor va fi modificat în 2027, sistem diferit de evaluare

Ministerul Educației și Cercetării propune reguli noi pentru evaluarea lucrărilor de la Evaluarea Națională și Bacalaureat din 2027, dar și un nou calendar la BAC potrivit căruia probele ar urma să aibă loc mai devreme, din cauza temperaturilor ridicate.