NATO consideră că ameninţările președintelui Vladimir Putin sunt "inacceptabile"

61993868
iStock

Alianţa Nord-Atlantică a respins miercuri ca "inacceptabile" ameninţările preşedintelui rus Vladimir Putin.

Reacția vine după ce președintele Rusiei a spus că ia în calcul desfăşurarea de rachete capabile să lovească "teritoriile unde se află centrele de decizie" ale NATO, relatează DPA.

"Ameninţările Rusiei de a lua ca ţintă aliaţi (din cadrul NATO - n.r.) sunt inacceptabile", a transmis într-un comunicat purtătorul de cuvânt adjunct al NATO, Piers Cazalet.

"NATO nu are nicio intenţie de a desfăşura noi arme nucleare terestre în Europa", a adăugat el, potrivit Agerpres.

"Cerem Rusiei să se concentreze pe revenirea la respectarea Tratatului privind forţele nucleare cu rază medie de acţiune (INF)", a spus Piers Cazalet.

Afirmaţiile făcute de Rusia că sistemele NATO de rachete din Europa de Est încalcă tratatul "sunt o încercare flagrantă de a distrage atenţia de la nerespectarea" de către Moscova a INF, a adăugat el.

"Apărarea antirachetă a Alianţei este pur defensivă", a mai declarat Piers Cazalet.

"Sistemele Aegis Ashore din România şi Polonia respectă pe deplin Tratatul INF", a spus purtătorul de cuvânt adjunct al NATO.

Preşedintele rus Vladimir Putin a avertizat miercuri că Rusia ia în calcul desfăşurarea de rachete capabile să lovească "teritoriile unde se află centrele de decizie", în cazul în care SUA vor instala noile sisteme de armament în Europa.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Țara din Europa în care ar putea ajunge mireasa ISIS respinsă de autoritățile din UK

Mireasa ISIS care dorea să revină în UK, dar căreia autoritățile britanice au decis să-i revoce cetățenia, s-a declarat șocată de decizia Ministerului de Interne, însă spune că are o alternativă.

Putin amenință: „Vom orienta armamentul asupra ţărilor unde SUA vor instala rachete”

Președintele rus Vladimir Putin a avertizat, miercuri, că Rusia ia în calcul desfășurarea de rachete capabile să lovească „teritoriile unde se află centrele de decizie”, în cazul în care Statele Unite vor instala noi sisteme în Europa.

Sute de civili, majoritatea femei și copii, evacuați din ultima enclavă ISIS din Siria

Au început operațiunile pentru evacuarea civililor sirieni din ultima enclavă jihadistă. Jurnaliștii au declarat că au văzut cel puțin 10 autovehicule părăsind orașul Baghuz, în apropierea graniței cu Irak.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.