Moscova trimite pe mare sute de nave şi de ambarcaţiuni de luptă. Încep exerciții majore ale marinei ruse

62248432
Getty

Marina rusă începe exerciţii majore care implică cea mai mare parte a flotei sale, anunţă Reuters. Marina Rusiei este compusă din patru flote, flotila caspică şi mai multe forţe operaţionale.

Flota Pacificului din Oceanul Pacific, Flota Baltică din Marea Baltică, precum şi Flotila Caspică din Marea Caspică vor participa la exerciţii, a raportat TASS.

Aproximativ 300 de nave şi ambarcaţiuni de suprafaţă, submarine şi nave de sprijin, aproximativ 50 de aeronave şi mai mult de 200 de unităţi de echipamente militare şi speciale vor fi implicate în antrenamentele de luptă, a raportat TASS.

De la lansarea unei invazii asupra Ucrainei în februarie 2022, Rusia a efectuat numeroase exerciţii militare pe cont propriu sau cu alte ţări, inclusiv China sau Africa de Sud.

În ultimele două luni, Rusia a efectuat, de asemenea, o serie de exerciţii cu lansatoare mobile de rachete nucleare şi exerciţii de desfăşurare a armelor nucleare tactice. De asemenea, a intensificat antrenamentele militare cu Belarus, care se învecinează atât cu Rusia, cât şi cu Ucraina, efectuând o serie de exerciţii cuprinzătoar

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
FOTO Femeia care i-a sucit mințile lui Jude Bellingham, apariție seducătoare în online. Cu ce imagini și-a cucerit fanii
Citește și...
Cum poate reacționa NATO după incidentul din Galați. Opțiunile aflate pe masa Alianței

Ce poate face NATO după prăbuşirea unei drone atribuite Rusiei asupra unui bloc de locuinţe din România, ţară membră a alianţei militare?

Scenariile luate în calcul de Zelenski, după incidentul cu drona rusească de la Galați. Ce ar încerca să obțină Putin

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri pentru CBS News că Ucraina se pregăteşte pentru „atacuri de amploare” din partea Rusiei încă din noaptea de vineri spre sâmbătă.

Bulgaria a adoptat o lege anticorupţie cerută de UE pentru deblocarea a 370 de milioane de euro din PNRR

Bulgaria a adoptat vineri o lege prin care constituie o comisie de anchetă ce vizează combaterea corupţiei, prevenirea conflictelor de interese şi controlul patrimoniului responsabililor de rang înalt.

Recomandări
România a prins termenul-limită SAFE. Contracte militare de 5,6 miliarde, semnate în ultima zi a programului

Ministerul Apărării Naţionale a semnat vineri seară mai multe contracte de înzestrare în cadrul Programului SAFE, valoarea totală a acordurilor depăşind 5,6 miliarde de euro, fără TVA. 

Cum arată apărarea antidronă a României. Sistemele Ghepard desfășurate în Dobrogea au 60 de ani

Incidentul de la Galați a arătat încă o dată că apărarea antidronă a României este ineficientă. Potrivit MApN, ne bazăm pe sistemele Ghepard, vechi de 60 de ani, și tunuri mobile care pot fi folosite doar în anumite locuri din zona Galați - Tulcea. 

Nicușor Dan, mesaj ferm pentru Rusia: „O escaladare care nu va fi tolerată și nici nu va rămâne fără răspuns”

Rusia nu va reuşi să dezbine societatea noastră când este vorba despre integritatea României, despre democraţie şi libertate în România, a afirmat Nicuşor Dan după ce a fost la Galaţi, unde o dronă militară a căzut pe un bloc de locuinţe.