Mormantul apostolului Filip, descoperit in Turcia

60400110

O echipa de arheologi coordonata de italianul Francesco d'Andria a anuntat ca a descoperit la Pamukkale, stravechiul oras Hierapolis, in partea de vest a Turciei, mormantul Sfantului Filip, unul dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus Hristos.

"Am incercat de multi ani sa descoperim mormantul Sfantului Filip (...) L-am gasit in sfarsit sub daramaturile unei biserici (din zona), pe care le-am scos la lumina zilei in urma cu o luna", a declarat arheologul italian, care lucreaza de mai multi ani in Turcia.

El a precizat ca mormantul nu a fost inca deschis. "Intr-o zi, el va fi deschis, fara indoiala. Aceasta descoperire este de o importanta majora pentru arheologie si pentru lumea crestina", a adaugat Francesco d'Andria.

Originar din Galileea, o provincie aflata in prezent pe teritoriul Israelului, Filip a fost unul dintre discipolii lui Iisus. El a pornit intr-o campanie de evanghelizare a unor tinuturi din Asia Mica si a murit prin lapidare, fiind apoi crucificat de romani in orasul Hierapolis din stravechea regiune istorica Frigia.

Actualul Pamukkale este un oras turistic, cunoscut mai ales pentru apele lui termale si rocile sedimentare - travertin alb - de la care si-a luat si numele, care in limba turca inseamna "castelul de bumbac".

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Numaratoare inversa la Londra. A ramas mai putin de un an pana la Jocurile Olimpice din 2012

Sportivi, edili si simpli curiosi s-au strans in capitala britanica pentru a sarbatori si a admira mult ravnitele medalii. Aproape 90% din parcul Olimpic e deja gata, iar organizatorii au avut si o veste soc. Bugetul va fi mai mic cu 16 milioane de lire.

Revolutie in medicina? Pacientii sunt operati fara anestezie si nu simt absolut nimic

Tot mai multi pacienti care ajung la Spitalul Universitar din Bruxelles accepta sa fie hipnotizati... Perioada de recuperare e mai mica, nu exista efecte secundare si costa si mult mai putin.

36 de persoane si-au pierdut viata in cele mai grave inundatii din Coreea de Sud

A plouat atat de mult incat pe strazile din Seul nu se mai poate circula, iar in zonele deluroase, alunecarile de teren s-au tinut lant. Cel putin 36 de persoane au pierit strivite de pamant sau luate de suvoaie.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Eurodeputat PNL, despre opțiunile României înaintea negocierilor de la Bruxelles: Fonduri europene sau guvern PSD

Eurodeputatul liberal Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier refuzată de PSD și președintele Nicușor Dan, spune că România se află acum în situația de a alege între fondurile europene și un guvern social-democrat.