Momentul demolării podului din Genova în a cărui prăbuşire au murit 2 români. VIDEO

×
Publicitate

Ultimii piloni ai podului Morandi din Genova au fost demolaţi vineri.

Cei doi piloni rămaşi în picioare din podul Morandi din Genova (nord-vestul Italiei), care în august 2018 s-a prăbuşit parţial provocând moartea a 43 de persoane, au fost demolaţi vineri în mod controlat, printr-o explozie spectaculoasă, în care a fost utilizată o tonă de dinamită, au informat autorităţile citate de EFE.

O sirenă a sunat la ora locală 09:37 (09:37 GMT) şi au fost declanşate jeturi de apă pentru a crea un zid care să prevină împrăştierea particulelor de praf. După aceea, odată cu explozia a 15 încărcături, cei doi piloni ai podului s-au prăbuşit în şase secunde.

Pentru această demolare a fost demarat un plan de securitate la care au luat parte aproape 400 de agenţi din forţele de ordine, au fost întrerupte toate drumurile adiacente şi au fost evacuate 3.500 de persoane, care vor putea reveni la casele lor atunci când vor fi verificate nivelurile de praf din aer şi prezenţa azbestului pe care îl conţinea cimentul podului.

Cu scopul de a evita împrăştierea acestor particule, timp de mai multe ore au fost şi vor fi lansaţi litri de apă în direcţia podului.

La demolare au asistat primarul Genovei, Marco Bucci, preşedintele regiunii Ligura, Fabio Tosi, membri ai executivului italian, între care vicepremierii Matteo Salvini şi Luigi di Maio şi ministrul Apărării, Elisabetta Trenta.

Bucci a declarat că demolarea, considerată ca "fără egal" deoarece a fost efectuată în plin centru urban, a fost un "succes" şi a adăugat că acum va începe adevărata reconstrucţie, care este prevăzută a se finaliza în primăvara lui 2020.

Un consorţiu format din companiile italiene Salini Impregilo, Fincantieri şi Italferr va construi noul pod al cărui proiect îi aparţine arhitectului Renzo Piano.

Noul pod va costa 202 milioane de euro şi include un acoperiş de oţel de 1.100 de metri lungime, cu 19 piloni eliptici aflaţi la o distanţă de 50 de metri.

Pe 14 august anul trecut, o secţiune a podului Morandi s-a prăbuşit, un incident soldat cu moartea a 43 de persoane şi pentru care guvernul de la Roma l-a învinuit imediat pe concesionarul italian Autostrade per l'Italia, deoarece era responsabil de administrarea şi mentenanţa viaductului.

Parchetul din Genova a deschis atunci o anchetă pentru a încerca să clarifice cauzele tragediei, iar în prezent sunt cercetate 20 de persoane, între care mai mulţi directori din Autostrade, filială a Atlantia.

Totodată, aproape 300 de familii şi-au pierdut casele care erau construite sub pod, imobilele trebuind să fie demolate.

Viaductul rutier Morandi era o construcţie emblematică ce lega oraşul Genova şi portul său de autostrăzi spre alte oraşe italiene şi spre Franţa.

Podul Morandi a cedat în ziua de 14 august, în timpul unei furtuni violente, iar mai mult de 30 de automobile şi camioane s-au prăbuşit în gol.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Putin l-a invitat pe Trump în Rusia în mai 2020. Reacţia liderului de la Casa Albă

Liderul de la Kremlin i-a transmis preşedintelui SUA o invitaţie în Rusia pentru celebrarea a 75 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste.

Val de caniculă fără precedent. Țara din Europa unde s-ar putea înregistra 45 grade

Este apogeul valului de aer fierbinte care sufocă mai ales vestul și centrul Europei. Iar vineri, în Franța, chiar ar putea fi depășit recordul absolut de temperatură din această țară, 44,1 grade Celsius.

12 membri ai unei familii britanice s-au alăturat ISIS în Siria. Ce s-a întâmplat cu ei

Toți cei 12 membri ai unei familii britanice, care a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce au fugit în Siria pentru a se alătura ISIS, au pierit.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.